Winnica Srebrna Góra zaprasza na 6. Krakowski Festiwal Młodego Wina

Winnica Srebrna Góra zaprasza na 6. Krakowski Festiwal Młodego Wina

Już po raz szósty Winnica Srebrna Góra przygotowuje Krakowski Festiwal Młodego Wina w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu, przy ulicy św. Wawrzyńca 12. Tegoroczna edycja rozbudowana o dwudniową formułę obejmować będzie sobotni festiwal świętomarciński (10.11) oraz niedzielny festiwal Najedzeni Fest (11.11). Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków – Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019.

 

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń. To już szósta edycja Krakowskiego Festiwalu Młodego Wina, organizowanego w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu przy ulicy św. Wawrzyńca 12. Tegoroczne święto ma wyjątkowy charakter, z uwagi na podwójny jubileusz: 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 10. rocznicy założenia Winnicy Srebrna Góra. Impreza odbędzie się w sobotę 10.11, zaś w niedzielę 11.11 organizatorzy zapraszają na festiwal kulinarny Najedzeni Fest!.

 

W PROGRAMIE FESTIWALU:

➡ Młode wino z rocznika 2018 i najlepsza polska gęsina

➡ Wręczenie Nagród św. Marcina za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina i tradycji świętomarcińskich (nagroda ma formę statuetki św. Marcina projektu słynnego rzeźbiarza Jerzego Kędziory)

➡ Pokaz kulinarny – gotowanie na żywo dań kuchni krakowskiej w wykonaniu Bartka Kieżuna

➡ Muzyka na żywo, DJ

➡ Producenci naturalnych wyrobów lokalnych (GAWOR Produkcja Wędlin Jakość i Tradycja, Tre Storie, Ser i Szynka)

➡ Wieczór poprowadzi Kuba Janicki

Informacje o programie znajdą Państwo w wydarzeniu: http://bit.ly/Festiwal_Młodego_Wina2018

Bilety w cenie 40 zł (cała kwota do wykorzystania w barze na wino i konsumpcję) dostępne są w Starej Zajezdni Kraków by DeSilva. Kaucja zwrotna za kieliszek 10 zł.  

 

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związana jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, przedstawianego w ikonografii jako rycerza na koniu, oddającego płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są m.in. dzban wina i gęś. Św. Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi (symbolu urodzaju i dostatku) serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

 

Winnica Srebrna Góra to jedna z największych winnic w Polsce, obejmująca obszar 28 ha, położona malowniczo w dolinie Wisły, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów w Krakowie. Produkowane tu wina są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą, oddając indywidualny charakter szczepów oraz wyjątkowość bielańskiego siedliska. Obecnie uprawianych jest tu szesnaście odmian winorośli, z których powstają wina pełne emocji, marzeń i pasji. Spośród innych producentów Winnicę Srebrna Góra wyróżnia jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania – nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.

 

Młode białe wino Świętomarcińskie półwytrawne 2018 (solaris (75%) siegerrebe (25%). W nosie dominują świeże soczyste gruszki, białe śliwki i jabłka. W tle  nuty owoców południowych, świeżych winogron i mango. Do tego nuty kwiatowe i muszkatowe. Usta pełne, krągłe ale wyraziste z delikatna słodyczą. Świeże i radosne.

 

Młode czerwone wino Świętomarcińskie 2018 (acolon + pinot noir précoce  (83%), rondo (17%). Nos pełen czereśni i czerwonej porzeczki. Do tego maliny i truskawki. W tle nuty żurawinowo-bananowe i akcenty kwiatowe. Usta lekkie, z niską kwasowością i delikatnymi garbnikami. Świeże i radosne.

 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności