Radna Miasta Krakowa wychodzi z klubu KO i przechodzi do opozycji

mat. prasowe
Radna Miasta Krakowa wychodzi z klubu KO i przechodzi do opozycji

17 kwietnia 2026 roku Radna Miasta Krakowa Agnieszka Łętocha na wspólnej konferencji z współprzewodniczącą Razem Aleksandrą Owcą oraz krakowskimi działaczkami i działaczami Razem ogłosiła, że opuszcza klub radnych Koalicji Obywatelskiej i przechodzi do opozycji.

reklama

 „Podjęłam decyzję o opuszczeniu klubu Koalicji w Radzie Miasta. Nie była to decyzja pochopna – to efekt dłuższego procesu refleksji, rozmów i doświadczeń, które niestety nie przyniosły oczekiwanej zmiany” – powiedziała Łętocha. – „Jednocześnie informuję, że dołączam do opozycji oraz podejmuję współpracę z partią Razem. To decyzja naturalna, wynikająca z dotychczasowej pracy – od początku kadencji współpracuję z radną Aleksandrą Owcą przy wielu ważnych sprawach dla mieszkańców”.

reklama

 Współprzewodnicząca Razem i Radna Miasta Krakowa Aleksandra Owca wskazała na dotychczasowe płaszczyzny współpracy z radną Agnieszką Łętochą: „Swoje projekty prowadzi jak burza. Kiedy przyszła z propozycją rezolucji w sprawie ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nie tylko przekonała do niej Radę Miasta, ale pojechałyśmy walczyć o projekt w imieniu Krakowa do Sejmu. 

Jako jedyna z rządzącej koalicji KO i Nowej Lewicy miała odwagę zagłosować przeciwko podwyżkom cen biletów. Bez fikołków, bez głupich tłumaczeń – przeciwko szkodliwej, antyspołecznej uchwale własnego klubu i własnego prezydenta. Teraz od kilku tygodni prowadzimy kontrolę w jednej z miejskich spółek. Bo kiedy Agnieszka Łętocha podejrzewa, że może być problem, to chce być częścią rozwiązania, a nie częścią problemu. I to nas łączy”.

 Radna Agnieszka Łętocha wskazała również na problem zatrudnienia radnych miasta w publicznych instytucjach, spółkach czy jednostkach. „Wiele razy jesteśmy świadkami tego, że radni wyłączają się z głosowania, bo mają konflikt interesów. Tylko dlaczego pozwalamy, żeby ten konflikt był? Jak ktoś chce robić karierę w administracji, być prezesem czy dyrektorem, niech nie łączy tego z polityką. Bo potem tacy radni nie są niezależni w swoich głosowaniach„.

 Aleksandra Owca, zapowiedziała, że w przypadku przedterminowych wyborów samorządowych w Krakowie w 2026 roku, Agnieszka Łętocha wystartuje do Rady Miasta z list Partii Razem jako liderka swojego okręgu (okręg nr 3 obejmujący dzielnice Zwierzyniec, Bronowice i Dębniki).

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności