Takiej operacji jeszcze w Małopolsce nie było! Gratulacje dla lekarzy

Źródło SU Kraków
Takiej operacji jeszcze w Małopolsce nie było! Gratulacje dla lekarzy

Pierwsza taka operacja w Małopolsce. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przeprowadzono wyjątkowy chirurgiczny zabieg.

reklama

Krakowscy medycy przeprowadzili rekonstrukcję piersi płatem wolnym opartym na perforatorze głębokiej tętnicy nabrzusznej dolnej, czyli operacji mikrochirurgicznej DIEP. 

reklama

– Ideą tego zabiegu jest wytworzenie z powłok brzucha piersi z użyciem technik mikrochirurgicznych. Niewątpliwą zaletą płata DIEP jest zaoszczędzenie mięśnia prostego brzucha. W zabiegu preparujemy w obrębie mięśnia prostego brzucha, ale nie zabieramy go wraz z płatem. Dzięki temu nie dochodzi do osłabienia ściany przedniej brzucha – tłumaczy dr Maciej Stala.

Konsystencja piersi jest bardzo podobna do tej, która była pierwotnie u pacjentki. I nie ma konieczności stosowania implantów, które mogą powodować chociażby chłoniaki.

Podczas i po zabiegu zastosowano również innowacyjną metodę oceny ukrwienia płata przy pomocy przezskórnej oksymetrii. Jak wyjaśnia doktor Stala polega ona na założeniu specjalnego czujnika, który monitoruje przez cały czas czy płat jest prawidłowo ukrwiony.

Pacjentka czuje się bardzo dobrze i już opuściła szpital.

Zobacz także:

Żartowniś na hulajnodze. Do akcji ruszyła straż miejska

Hiszpanie zostali rozliczeni za swoje zachowanie w Krakowie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności