Inwazyjny gatunek w Krakowie. Służby podejmą działania

Autor CowKrakowie.pl
Inwazyjny gatunek w Krakowie. Służby podejmą działania

W jednym ze zbiorników wodnych na terenie Krakowa zauważono populację nutrii – jest to jeden z 100 gatunków uznanych za inwazyjny.

reklama

Obecność nutrii w naturze ma niekorzystny wpływ na rodzimą przyrodę, infrastrukturę a także na bezpieczeństwo sanitarne. Zwierzęta te zostały zaklasyfikowane jako jedne ze 100 najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie – informuje  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

reklama

Nutrie zwykle żyją w grupach rodzinnych o liczebności 2-13 osobników, składających się z jednej lub kilku samic i ich młodych oraz jednego samca. Nutrie w sprzyjających warunkach rozmnażają się przez cały rok, po ciąży trwającej około 4,5 miesiąca rodzi się 2-9 młodych, które osiągają dojrzałość płciową po 3-10 miesiącach.

Te zwierzęta występują w Ameryce Południowej, do Europy gatunek ten trafił na początku XX wieku jako zwierzę futerkowe. Futro nutrii było bardzo cenionym surowcem futrzarskim. Hodowla tych zwierząt w Polsce rozpoczęła się w latach 20. XX wieku od sprowadzenia kilku par nutrii z Argentyny. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Polska była największym na świecie producentem skór nutrii pochodzących z chowu klatkowego. W środowisku przyrodniczym Europy nutria pojawiła się w wyniku zaniedbań człowieka, takich jak ucieczka z hodowli lub celowe uwalnianie tych zwierząt z ferm.

Nutrie w Krakowie

Populację nutrii w jednym ze zbiorników wodnych w Krakowie oszacowano na kilkanaście osobników. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie rozpoczęli pierwsze działania zaradcze w dniu 8 listopada 2024 r. od wizji lokalnej i inwentaryzacji miejsc bytowania nutrii.

Na tej podstawie określono obszar realizacji działań oraz przybliżoną liczebność lokalnej populacji. Obecnie przygotowujemy się do zlecenia odłowienia tych zwierząt ze środowiska.

Zgodnie z prawem po odłowieniu ze środowiska zwierzęta te muszą zostać przekazane do ośrodka lub azylu posiadającego odpowiednie zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub zostać humanitarnie uśmiercone.

Wobec tego podjęto stosowne kroki w celu znalezienia podmiotu, który miałby możliwość przyjęcia odłowionych zwierząt. Sposób dalszego postępowania będzie zależał od otrzymanych odpowiedzi, które mają spłynąć do 20 lutego.

"Nutria"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności