Czym jest Liga Europy? Wyjaśniamy

artykuł sponsorowany
Czym jest Liga Europy? Wyjaśniamy

Co roku wielu kibiców śledzi zmagania drużyn w Lidze Europy – rozgrywkach, które dają szansę na europejskie trofeum tym zespołom, które nie zakwalifikowały się do bardziej prestiżowej na Starym Kontynencie Ligi Mistrzów. Pomimo tego, to rozgrywki pełne niespodzianek, emocji i pojedynków maluczkich z gigantami, które przyciągają fanów na stadiony i przed telewizory. Co warto wiedzieć o Lidze Europy? Wyjaśniamy!

reklama

Liga Europy to bogaty spadkobierca

Jak już zostało wspomniane, Liga Europy to drugi co do ważności klubowy turniej piłkarski w Europie, organizowany przez europejską federację piłkarską UEFA. Rozgrywki toczą się co sezon, gromadząc zespoły nie tylko z najlepszych lig europejskich, które walczą o prestiżowe trofeum i spore pieniądze. Liga Europy zapoczątkowana została jako Puchar UEFA w 1971 roku. Pierwszym zwycięzcą tych rozgrywek był Tottenham Hotspur, dla którego było to jedyne trofeum w historii występów w europejskich pucharach.

reklama

Jednak istotną datą jest rok 2009, kiedy to oficjalnie zmieniono nazwę na Ligę Europy. Była to próba podniesienia prestiżu rozgrywek i uczynienia ich bardziej atrakcyjnymi dla kibiców oraz sponsorów. Próbę tę należy uznać za całkiem udaną, bo choć Liga Europy przez gigantów była uznawana za niejako zesłanie w niebyt, to dla europejskich średniaków stała się prawdziwą platformą do pokazania się na międzynarodowej arenie.

Zasady kwalifikacji i format rozgrywek

Wraz ze zmianą nazwy wprowadzono nowy format rozgrywek, który dotrwał aż do 2024 roku, kiedy ponownie uległ reorganizacji. Dotychczas po eliminacjach rozgrywana była faza grupowa z ośmioma grupami (wcześniej nawet z dwunastoma grupami), w których znajdowały się cztery zespoły. Każda drużyna rozgrywała mecze u siebie i na wyjeździe, a do fazy play-off awansowały zwycięzcy grup oraz drużyny z drugich miejsc. Dodatkowo wiosną do rozgrywek dołączały zespoły, które odpadły z fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Od sezonu 2024/25 w Europa League, podobnie zresztą jak w Lidze Konferencji i Champions League wprowadzono nowe zasady, które zdaniem ekspertów miały sprawić, że rozgrywki będą ciekawsze. Nic dziwnego, że Liga Europy zakłady przyciągają fanów, chcących sprawdzić, która z ekip może zostać końcowym triumfatorem.

A jak teraz rozgrywki wyglądają w praktyce? Otóż Liga Europy składa się z jednej tabeli, w której umieszczone jest 36 drużyn. Każdy zespół rozegra osiem meczów – cztery domowe oraz cztery wyjazdowe (zawsze z inną ekipą). W losowaniu dla każdej drużyny zostały wyłoniony zestaw przeciwników, a co istotne, na tym etapie nie mogą zagrać ze sobą drużyny z tego samego kraju. Jak zostało wspomniane, wszystkie kluby zostaną sklasyfikowane w jednej tabeli, gdzie miejsca 1-8 zapewnią bezpośredni awans do 1/8 finału rozgrywek, natomiast lokaty 9-24 będą kwalifikowały do play-offów. Zajęcie miejsc 25-36 spowoduje odpadnięcie z Ligi Europy. W fazie pucharowej będą rozgrywane dwumecze, a lepszy zespół awansuje do kolejnej rundy rozgrywek.

Najważniejsze osiągnięcia i statystyki

Historię Ligi Europy tworzą wielkie kluby i niezapomniane mecze. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Sevilla FC, która aż siedmiokrotnie zwyciężała w rozgrywkach, z czego pięć razy już po zmianie formatu. Na prawdziwe uznanie zasługuje fakt, że Andaluzyjczycy od sezonu 2013/14 po sezon 2015/16 zanotowali trzy wygrane finały z rzędu. Co ciekawe, jeden z nich odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jak w rozgrywkach tych radziły sobie polskie zespoły? Raczej średnio. Choć zdarzały się piękne historie w fazach grupowych, jak Wisły Kraków awansującej rzutem na taśmę po wygranej z Twente Enschede, czy Lecha Poznań, który remisował z Juventusem i ogrywał Manchester City, to w fazie pucharowej nasza przygoda kończyła się bardzo szybko – na pierwszej wiosennej przeszkodzie. Nierzadko też kluby z polskiej ligi nie były nawet w stanie awansować do fazy grupowej.

BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności