Urząd Miasta Krakowa wystosował ważny komunikat, który dotyczy używania środków do deratyzacji.
Magistrat przypomina, że do 15 marca ciągła deratyzacja jest obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości. Jednak bardzo ważne jest zastosowanie bezpiecznego dla ludzi środka.
Komunikat UMK
W związku z informacjami o zatruciu i śmierci kilku osób, Urząd Miasta Krakowa przestrzega przed używaniem środków na bazie fosforku glinu dostępnymi w Internecie, które są oznaczone jako najbardziej toksyczne (T+). Środki te działają drogą wziewną i są toksyczne również dla ludzi. Zastosowany w nich fosforek glinu w przypadku kontaktu z powietrzem i wilgocią zaczyna wydzielać fosforowodór, który uśmierca ludzi. Środek może być używany tylko daleko od miejsca zamieszkania ludzi i tylko przez osoby ze specjalnymi uprawnieniami. Jeżeli sprzedawca w Internecie żąda podpisania oświadczenia, to znaczy, że oferowany produkt jest silnie trujący, a jego użycie zagraża zdrowiu i życiu ludzi – zaznaczają krakowscy urzędnicy.
Do zwalczania szczurów i myszy można używać jedynie preparatów i środków, które są dostępne w masowej sprzedaży. Deratyzację należy przeprowadzać w sposób bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych oraz innych organizmów, które nie są celem działań. Preparaty używane do deratyzacji muszą być zabezpieczone przez przypadkowym dostępem i spożyciem. Co ważne, miejsca wyłożenia trutek muszą być oznaczone napisem „Uwaga trucizna” oraz nie mogą być dostępne dla innych zwierząt wolnożyjących i domowych, czyli nie można ich wysypać np. na papierowych tackach. Trutkę trzeba podać albo w specjalnie do tego celu przeznaczonych karmnikach, albo w specjalnych tunelach.
Zobacz także: