W związku z dużym zainteresowaniem, w październiku 2024, uruchomiona zostanie trzecia edycja certyfikowanych kursów profilaktyki zachowań samobójczych ELLIPSE Gatekeeper+ oraz kursu profilaktyki samobójstw dla studentów dziennikarstwa, dziennikarzy i pracowników mediów, przygotowanych w ramach projektu ELLIPSE (2019-2022).
Kursy kierowane są do osób przygotowujących się do zawodu lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego, psychologa, pracownika socjalnego, managera, specjalisty zdrowia publicznego, nauczyciela i pedagoga, pracowników Policji, Straży Pożarnej, duchowieństwa oraz mediów. Z kursów mogą także skorzystać przedstawiciele wymienionych zawodów i inne osoby zainteresowane profilaktyką. Ponad 1600 osób z 10 krajów, które dzięki nim poszerzyły swoją wiedzę i warsztat pracy w tej trudnej dziedzinie
Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnej oferty kursów?
Najważniejszym elementem kursów są praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i jak zmieniać autodestruktywne zachowania na zachowania nakierunkowane na zdrowie i wzrost potraumatyczny (ang. Post-traumatic Growth). To ważny temat zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych, które są nie zawsze zauważanym źródłem stresu, który oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Informacje dodatkowe o kursach
Kursy profilaktyki samobójstw i postwencji są częścią projektów „E-uczenie się przez całe życie profilaktyki samobójstw w Europie” (ELLIPSE) oraz „Postwencja ELLIPSE” współfinansowanych jest przez Program Unii Europejskiej Erasmus+. Misją obu projektów jest promowanie rozwiązań edukacyjnych i naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz rozwój europejskich standardów edukacji w zakresie profilaktyki samobójstw. Linki do kursów będą dostępne od października na stronie ellipse.12stepsplan.com.
W razie gdy potrzebujesz pilnie pomocy wejdź na stronę https://findahelpline.com/
Gdy chcesz zbudować Twój Plan Bezpieczeństwa, odwiedź stronę 12stepsplan.com
Postwencja jest elementem profilaktyki zachowań samobójczych
10 września 2024 roku obchodzimy jak co roku Światowy Dzień Prewencji Samobójstw, którego tematem przewodnim jest Zmiana narracji na temat samobójstw. W Polsce co roku tracimy ponad 5000 osób, co sprawia, że ponad 675 000 mieszkańców ponosi negatywne konsekwencje związane z tą przedwczesną śmiercią, której można uniknąć dzięki wiedzy i umiejętnościom reagowania na wydarzenia traumatyczne i na stres. Jedno samobójstwo dotyka około 135 osób i stanowi ogromny koszt nie tylko emocjonalny, ale także finansowy dla rodzin i całych społeczności.
Wzrost wiedzy w zakresie profilaktyki i postwencji samobójstw może pomóc lepiej radzić sobie z zapobieganiem takim zrachowaniom, a także z żałobą.
Uniwersytet Jagielloński realizował międzynarodowy projekt współfinansowany przez Unię Europejską o nazwie „Postwencja ELLIPSE” (1 września 2023-30 sierpnia 2024) kierowany przede wszystkim do osób po utracie osoby bliskiej w samobójstwie i do osób wspierających takie osoby, w tym do pracowników służby zdrowia, ośrodków pomocy społecznej, do uczelni i innych placówek edukacji.
W trakcie trwania projektu powstał „Podręcznik postwencji ELLIPSE” do kursu e-learningowego, a także webinary adresowane m.in. do osób żałobie po samobójstwie i osób mających kontakt z takimi osobami. Dostęp do bezpłatnego podręcznika, a także link do kursu e-learningowego „Postwencja ELLIPSE” na Navoica.pl będzie możliwy od początku roku akademickiego 2024/2025 poprzez stronę https://ellipse.12stepsplan.com.
Międzynarodową koordynatorką projektu „Postwencja ELLIPSE” jest dr. n med. Anna Baran, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, współprzewodnicząca Sekcji Edukacji i Nauczania Prewencji Samobójstw Międzynarodowego Towarzystwa Prewencji Samobójstw (https://www.iasp.info/special-interest-groups/education-and-training/) reprezentująca w projekcie szwedzką organizację SPES Blekinge (stowarzyszenie rodzin osób, które utraciły przez samobójstwo osobę bliską zajmujące się postwencją).
Dr hab. n med. Tomasz Milewicz jest kierownikiem części projektu realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński, a mgr Szymon Wojczakowski części projektu realizowanego przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.