Pompy ciepła Kraków – dlaczego zyskują na popularności?

artykuł sponsorowany
Pompy ciepła Kraków – dlaczego zyskują na popularności?

Od 2019 r. w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w tzw. kopciuchach. Jest on pokłosiem tzw. uchwały antysmogowej, a za złamanie przepisów mieszkańcom grożą kary od 500 do 5000 zł. Od kilku lat w stolicy Małopolski trwa adaptacja systemów grzewczych do aktualnych i przyszłych norm emisyjności, a jednym z ważnych elementów takiej transformacji wciąż są pompy ciepła.

reklama

W Krakowie trwa adaptacja systemów grzewczych do aktualnych i przyszłych norm emisyjności, a jednym z ważnych elementów transformacji są pompy ciepła.

reklama

Kraków wobec transformacji energetycznej

W ostatnich latach Kraków uznawany był za polską stolicę smogu. Historyczna zmiana nastąpiła dopiero w maju br., a znacząco przyczynił się do tego wspomniany już zakaz spalania węgla i drewna oraz likwidacja ponad 30 tys. kopcących palenisk. Krakowski Alarm Smogowy przeanalizował zmiany jakości powietrza w Krakowie na trzech najdłużej działających stacjach monitoringu od 2012 do 2023 roku:

  • W 2012 roku stacja przy al. Krasińskiego odnotowała 132 dni smogowe, a w 2023 roku liczba ta spadła do 31. Podobne spadki odnotowano na stacjach przy ul. Bujaka (z 116 do 16 dni) oraz ul. Bulwarowej (ze 122 do 20 dni).
  • W 2015 roku przy al. Krasińskiego zarejestrowano rekordową liczbę 200 dni smogowych. Roczne stężenia pyłów PM10 również znacząco spadły: na ul. Bujaka o 61%, w śródmieściu o 53%, a na ul. Bulwarowej o 49%.
  • Rok 2023 był pierwszym, w którym nie odnotowano przekroczeń poziomu pyłów zawieszonych ani dopuszczalnej liczby dni smogowych na żadnej ze stacji.

Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Krakowie jest inwestycja w odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła. Te wysoce efektywne i ekologiczne urządzenia pomagają mieszkańcom nie tylko redukować emisję CO2, ale i znacząco oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie. Sprawność urządzeń zdecydowanie przewyższa parametry nowoczesnych kotłów na pellet, ekogroszek czy gaz, a same pompy korzystają w większości z darmowej i naturalnej energii.

Pompa ciepła – jak to działa?

Pompa ciepła działa na zasadzie przenoszenia ciepła z zewnątrz (powietrza, wody lub gruntu) do wnętrza budynku, wykorzystując do tego energię odnawialną. Dzięki wysokiemu współczynnikowi wydajności (COP/SCOP) dostarczaj więcej energii cieplnej, niż zużywają energii elektrycznej (potrzebnej do pracy sprężarki, czyli „serca” pompy). Przykładowo pompa ciepła o COP równym 4 z 1 kWh pobranej energii elektrycznej (potrzebnej do pracy sprężarki) pozyska 4 kWh energii cieplnej do ogrzania pomieszczeń i/lub c.w.u. Najefektywniejsze są pod tym względem są pompy typu solanka/woda lub woda/woda (gruntowe i wodne), mniej efektywne – pompy powietrze/woda i powietrze/powietrze.

A teraz najważniejsze: za 25% energii pobranej przez pompę z sieci do ogrzania pomieszczeń i/lub c.w.u. trzeba zapłacić, natomiast 75% energii jest całkowicie darmowe, ponieważ pochodzi z OZE. Taka eksploatacja przekłada się na niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi systemami opartymi na paliwach kopalnych, co pomaga oszczędzać na rachunkach za energię. Integrując taki system z fotowoltaiką, można praktycznie uniezależnić się od cen energii od zewnętrznych dostawców. W Krakowie jest to o tyle istotne, że jego mieszkańcy mogą dofinansować zakup pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej nie tylko z ogólnopolskich, ale i lokalnych programów wsparcia.

Pompy ciepła Kraków – dofinansowanie

22 lipca 2024 r. ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu miasta na realizację zadań ujętych w Programie rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Wsparcie mogą uzyskać właściciele budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych lub nieruchomości lokalowych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60% kosztów kwalifikowanych i można je uzyskać m.in. na zakup powietrznej pompy ciepła (do 18 tys. zł) i gruntowej pompy ciepła (maks. 33 tys. zł).

Te i podobne programy wsparcia mogą znacząco obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła. Finansowanie zakupu i montażu urządzenia oferują również niektóre renomowane firmy, np. Viessmann, czyli jeden z globalnych liderów w dziedzinie systemów grzewczych, którego usługi dostępne są również dla mieszkańców Krakowa.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności