Grzegorz Turnau – koncert z okazji 40-lecia sensacyjnego debiutu

Materiały prasowe
Grzegorz Turnau – koncert z okazji 40-lecia sensacyjnego debiutu

Grzegorz Turnau obchodzi 40-lecie debiutu. Znakomity kompozytor, wokalista i pianista wystąpi w koncercie finałowym jubileuszowej Trasy XL wraz ze znakomitymi gośćmi. Zapowiada się wieczór pełen wspomnień i wspaniałej muzyki. Wydarzenie odbędzie się w kulturalnej mekce polskich artystów Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie 24 marca 2025 roku. Bilety dostępne na www.biletserwis.pl.

reklama

40 lat temu, w wieku 17 lat Grzegorz Turnau został laureatem pierwszej nagrody prestiżowego Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie będąc… licealistą! Prasa z tamtego czasu okrzyknęła go sensacją jubileuszowego 20. konkursu i następcą Marka Grechuty. Zachwycił się nim wtedy dyrektor Piwnicy pod Baranami Piotr Ferster.  Wkrótce potem początkujący piosenkarz trafił do legendarnej Piwnicy – kuźni krakowskich artystów. Związany był z nią przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się debiutancki album Grzegorza Turnaua „Naprawdę nie dzieje się nic”, który m.in. zawierał piosenkę tytułową oraz utwór, którym zwyciężył studencki festiwal „Znów wędrujemy”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.

reklama

Regularnie i intensywnie koncertuje. Obecnie na scenie zwykle towarzyszy mu kilkuosobowy zespół, a także kameralne zespoły smyczkowe. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką. Doskonale odnalazł się ostatnio w duetach z wokalistami młodszego pokolenia: Sanah, Taco Hemingwayem i Igorem Herbutem, będąc gościem specjalnym na ich koncertach. 

Komponuje muzykę dla filmu i teatru, współpracując od wielu lat m.in. z reżyserem Jarosławem Kilianem. Jest też autorem większych form muzycznych i od 2016 roku kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie. Choć urodził się i mieszka w Krakowie, związany jest od dzieciństwa z miastem Inowrocław, którego honorowe obywatelstwo otrzymał w 2013 roku, a także z województwem zachodniopomorskim, gdzie mieści się – założona przez rodzinę Turnauów – Zbigniewa, Grzegorza i Jacka – Winnica Turnau.

Grzegorz Turnau jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał także medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

Rok 2024 jest dla Grzegorza Turnaua szczególny, ponieważ mija właśnie 40 lat od jego artystycznego debiutu w Krakowie. Z tej okazji koncertuje w ramach jubileuszowej trasy XL, której zwieńczeniem będzie finałowy występ w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w 2025 roku.

Czas to dziwny wynalazek – nikt go nie widział, ani nie dotknął, a wszyscy go mierzą. 40 lat minęło -brzmi jak piosenka. A skoro wędruję przez życie z piosenkami – dość naturalnie odmierzam nimi swój czas. Cieszę się, że będę mógł to zrobić w Teatrze Wielkim, w towarzystwie przyjaciół – mówi Grzegorz Turnau.

W finałowym koncercie Grzegorz Turnau z pewnością zaśpiewa swoje znane i lubiane piosenki: „Znów wędrujemy”, „Bracka”, „Między ciszą a ciszą”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Liryka, liryka”, a także premierowe utwory z nowego albumu. Z jubilatem wystąpią także zaprzyjaźnieni artyści, specjalnie zaproszeni na wydarzenie w Warszawie. 

Koncert z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Grzegorza Turnaua odbędzie się 24 marca 2025 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Bilety już są do nabycia na www.biletserwis.pl. Organizatorem wydarzenie będzie agencja Prestige MJM.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności