Czujniki temperatury są nieodzownym elementem budowy niemal każdego urządzenia grzejnego i co więcej, to właśnie one po części zapewniają ich prawidłowe funkcjonowanie. Od zachowania granicznych wartości temperatury zależy bowiem efekt danego cyklu technologicznego oraz przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi i maszyn. Z tego powodu często stosuje się je w przemyśle – lecz w jakim konkretnie celu? Odpowiadamy!
Rodzaje czujników temperatury – jak działają?
Czujniki temperatury działają na zasadzie mierzenia ilości energii cieplnej, która jest generowana przez obiekt lub system. Dzięki temu pozwalają wykryć każdą fizyczną zmianę temperatury i przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu oraz powstawaniu uszkodzeń w systemach elektronicznych. Oczywiście jest to dość ogólny opis, ponieważ wyróżniamy kilka rodzajów tych urządzeń, a każdy z nich ma nieco odmienny mechanizm działania.
- Czujniki termorezystancyjne – ich działanie opiera się na zjawisku zmiany rezystancji przetwornika.
- Czujniki termoparowe – wykorzystują różnicę potencjałów w punkcie styku dwóch różnych metali, proporcjonalną do różnicy ich temperatur. Wyróżniają się większą szybkością pomiaru w porównaniu do innych sensorów.
- Czujniki zintegrowane (scalone) – w tych komponentach obwody i element pomiarowy umieszcza się na podłożu krzemowym. Są one niewielkich rozmiarów i zapobiegają przegrzaniom, dlatego też idealnie nadają się do urządzeń elektronicznych.
- Czujniki temperatury z sondą – wyposażone są w przetwornik temperatury umieszczony na przewodzie. Umożliwiają one uzyskanie pomiaru temperatury z określonej odległości.
Czujniki temperatury – zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu
Czujniki temperatury są kluczowym elementem w wielu segmentach przemysłu, gdzie dokładne monitorowanie tego parametru wpływa na jakość produktów, efektywność procesów oraz bezpieczeństwo. Służą one do m.in. kontrolowania procesów produkcyjnych, optymalizacji efektywności energetycznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa. Oczywiście każda gałąź korzysta z tych urządzeń do innych celów.
Przemysł chemiczny i petrochemiczny
Tutaj bardzo istotne jest monitorowanie reakcji chemicznych. Większość tego typu reakcji wytwarza bowiem dużo ciepła, które niekontrolowane, mogłoby wyrządzić wiele szkód. Czujniki mają więc za zadanie temu zapobiec i zagwarantować bezpieczeństwo pracownikom. Ponadto urządzenia te używane są w nadzorowaniu temperatury destylacji, dzięki czemumożliwa jest separacja składników ropy naftowej.
Przemysł spożywczy
Detektory temperatury wykorzystywane są w przechowywaniu i transporcie różnych produktów spożywczych, takich jak m.in. mięso, owoce i warzywa. Za ich sprawą mogą one zachować swoją świeżość i walory smakowe – a warto pamiętać, że te aspekty są ważne nie tylko dla konsumentów, ale i lokalów gastronomicznych, które zaopatrują się u dostawców.
Omawiając przeznaczenie czujników w tej gałęzi przemysłu, nie można także nie wspomnieć o gotowaniu, pasteryzacji i fermentacji, które przeprowadzane są w piekarniach, browarach czy zakładach przetwórstwa mięsa.
Przemysł motoryzacyjny
W tym wypadku sensory temperatury służą do nadzorowania warunków podczas produkcji samochodów – są stosowane w procesach spawania, formowania wtryskowego i malowania. Oprócz tego monitorują one stopień nagrzania silników pojazdów, oleju i chłodziwa, co jest kluczowe dla ich wydajności i trwałości.
Przemysł energetyczny
Czujniki są powszechnie używane w elektrowniach – zarówno konwencjonalnych, jak i jądrowych. Ich zadaniem jest kontrolowanie temperatury reaktorów, turbin i systemów chłodzenia. Stanowią one również niezbędny element paneli fotowoltaicznych, gdyż optymalizują ich wydajność i zapobiegają przegrzewaniu.
Przemysł metalurgiczny
W hutach stali i aluminium urządzenia do mierzenia temperatury używane są do nadzorowania ciepła pieców, co jest kluczowe dla jakości stopów. W takich miejscach doglądanie tego parametru jest ważne także podczas hartowania, wyżarzania i innych etapów obróbki cieplnej metali.
Czujniki temperatury – ile kosztują?
Cena tych urządzeń jest naprawdę różna i zależy w główniej mierze od ich rodzaju, zakresu mierzonej temperatury, obecności interfejsu, materiału wykonania oraz funkcji dodatkowych, takich jak m.in. kontrola ciśnienia i wilgoci. Natomiast warto zaznaczyć, że czujniki temperatury nie są drogie (ich cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych), a mogą zapobiec obciążeniu maszyn i instalacji oraz pomóc w ograniczeniu ewentualnych wypadków.
FAQ:
- Czym jest czujnik temperatury i jak działa?
Jest to urządzenie przeznaczone do mierzenia energii cieplnej, która jest wytwarzana przez obiekt lub system. W zależności od rodzaju czujnik może wykorzystywać m.in. różnicę potencjałów w punkcie styku dwóch różnych metali bądź zjawisko zmiany rezystancji przetwornika.
- Jakie zastosowania ma czujnik temperatury?
Te niepozorne sensory są kluczowe dla funkcjonowania wielu zakładów pracy, które działają w różnych gałęziach przemysłu. Powodem jest ich szeroki zakres zastosowań – kontrolują one temperaturę podczas m.in.:
- reakcji chemicznych,
- przewożenia, przechowywania i przetwarzania żywności,
- procesów produkcji.
Odpust w Mogile 2024. Ulica Klasztorna będzie zamknięta
reklama Ulica Klasztorna zostanie zamknięta dla ruchu. W najbliższą niedzielę, 15 września…Wielka parada tramwajów 2024 w Krakowie [TRASA]
reklama Wielka parada tramwajów ponownie przejedzie ulicami Krakowa. Wydarzenie odbędzie s…Pilnie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego
reklama Dziś w Krakowie pilnie zostało zwołane spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. …
Odpust w Mogile 2024. Ulica Klasztorna będzie zamknięta
reklama Ulica Klasztorna zostanie zamknięta dla ruchu. W najbliższą niedzielę, 15 września…Wielka parada tramwajów 2024 w Krakowie [TRASA]
reklama Wielka parada tramwajów ponownie przejedzie ulicami Krakowa. Wydarzenie odbędzie s…Pilnie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego
reklama Dziś w Krakowie pilnie zostało zwołane spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. …