Na lotnisku zaczął działać Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych

Na lotnisku zaczął działać Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych

1 lipca na krakowskim lotnisku zaczął działać Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych. Będzie otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30.

reklama

Kto może otrzymać paszport tymczasowy w porcie lotniczym?

O paszport tymczasowy może starać się wyłącznie osoba będąca polskim obywatelem, która dysponuje ważnym biletem lotniczym i:

reklama

– przed wylotem utraciła lub zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości uprawniający do wejścia na pokład samolotu,
– przed wylotem zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju.

O dokument potwierdzający tożsamość na lotnisku należy wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem.

Ponadto, jeśli na 48 godzin przed odlotem zorientujemy się, że nie mamy ważnego dokumentu, należy udać się do wybranego przez siebie punktu paszportowego i złożyć wniosek o wydanie paszportu biometrycznego – niezależnie od skorzystania z Punktu Wydawania Paszportów Tymczasowych.

Pamiętajmy, że przed udaniem się do punktu wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku należy sprawdzić, czy kraj do którego się udajemy dopuszcza wjazd na podstawie paszportu tymczasowego. Informacje te można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub poprzez kontakt z konsulatem danego kraju – przypomina dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.

Dokumenty, o których należy pamiętać

Do wydania szybkiego paszportu tymczasowego potrzebne będą:

– dokument potwierdzający tożsamość (jeśli posiadasz),
– ważny bilet lotniczy na podróż zagraniczną,
– fotografia do paszportu (jeśli nie posiadasz aktualnej fotografii, to wykona ją urzędnik w punkcie paszportowym na lotnisku),
– dowód uiszczenia opłaty paszportowej w wysokości 30 zł (opłatę można uiścić w punkcie paszportowym wyłącznie przy użyciu karty płatniczej). 
Termin ważności szybkiego paszportu tymczasowego ustali urzędnik biorąc pod uwagę wymagania kraju, do którego udaje się obywatel. Termin ten może wynosić od 1 do 365 dni – wyjaśnia dyrektor Lucyna Gajda.

Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice

Punkt wydawania paszportów tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice (ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice) zlokalizowany jest w terminalu pasażerskim na poziomie +1.

Będzie otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30.

Warto pamiętać!

Szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Bez znaczenia jest to, że dokument tożsamości został już wydrukowany i oczekuje na odbiór w urzędzie.

Dokumentu nie otrzyma także osoba, która wyrobiła już wcześniej szybki paszport tymczasowy i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula oraz gdy posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży, np. dowód osobisty.

Ponadto szybki paszport tymczasowy nie zostanie wydany dziecku, gdy brak jest zgody drugiego rodzica. Zgodę na wydanie dokumentu można wyrazić przez internet za pomocą e-usługi dostępnej pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu, przed notariuszem lub w dowolnym organie paszportowym w kraju lub za granicą.

W punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Kraków-Balice nie zostanie nadany numer PESEL dla dziecka.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności