Efekty wprowadzenia nocnej prohibicji

Autor CowKrakowie.pl
Efekty wprowadzenia nocnej prohibicji

Widać pozytywny efekt wprowadzenia rok temu prohibicji w Krakowie. Spadła liczba interwencji służb mundurowych.

reklama

1 lipca 2023 r. zaczęła obowiązywać uchwała Rady Miasta Krakowa, dotycząca ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży detalicznej alkoholu. Zakaz obowiązuje między północą a godz. 5.30, na terenie całego Krakowa, z wyłączeniem lokali gastronomicznych, m. in. restauracji i barów.

reklama

Efekty wprowadzenia nocnej prohibicji w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa poinformował, że nastąpił bardzo znaczący spadek interwencji policji w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży. W ciągu 12 miesięcy obowiązywania uchwały (lipiec 2023 r. – czerwiec 2024 r.) ilość interwencji policji związanych ze spożywaniem alkoholu spadła o 48,5% w porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała.

Odnotowano wyraźny spadek interwencji straży miejskiej w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży. Liczba zgłoszeń przyjętych przez straż miejską zmalała o 31,2% w ciągu 12 miesięcy obowiązywania uchwały w porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała. W tym samym czasie liczba wykroczeń ujawnionych przez straż miejską zmalała o 47,9%.

Spadek wykroczeń w ciągu dnia

Służby mundurowe odnotowały spadki interwencji w ciągu dnia. W trakcie obowiązywania uchwały ilość interwencji policji związanych ze spożywaniem alkoholu spadła o 30,9% w porównaniu do analogicznego okresu, kiedy uchwała nie obowiązywała. Natomiast straż miejska odnotowano spadek wykroczeń o 1,6%.

Pobyty w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień

W tym czasie nastąpił niewielki spadek ilości osób nietrzeźwych kierowanych do działu opieki MCPU w Krakowie: łącznie o 2,6%. Znacząco natomiast zmalała, bo o 23,3%, liczba przypadków zastosowania przymusu bezpośredniego w dziale opieki nad osobami nietrzeźwymi w MCPU w Krakowie.

Zobacz także:

Ujęcie w Nowej Hucie. Mężczyzna nie potrafił wyjaśnić policji swojego zachowania

Nieodpowiedzialni kierowcy wsiadają za kółko

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności