Tegoroczne Wianki zyskają nowy wymiar. Znamy program

Autor CowKrakowie.pl
Tegoroczne Wianki zyskają nowy wymiar. Znamy program

Ogłoszono program tegorocznych Wianków w Krakowie. Nie zabraknie zabawy, tańca i plecenia wianków – wszystko po to, by nad Wisłą i w innych zakątkach miasta radośnie świętować noc Kupały i początek lata. 

reklama

22 czerwca miastem zawładną muzyka i tradycja nocy Kupały, a w niedzielę, 23 czerwca spędzimy czas aktywnie lub leniwie, w zależności od nastroju. Ogłoszono program Wianków 2024 w Krakowie.

reklama

W tym roku na wiankowej scenie usłyszymy laureatkę czterech Fryderyków Natalię Przybysz, obecnego na scenie muzycznej od ponad dekady Rubensa oraz grupę Freakin’ Disco, której muzyka to energetyczne połączenie elektroniki z psychodelią. Podczas koncertu wystąpi również jedna z najbardziej obiecujących wokalistek w Polsce Zalia i słoweńska artystka Astrid specjalizującą się w grze na elektronicznej harfie. Poza tym w ramach programu EtnoWianki, realizowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie można będzie zobaczyć tradycyjne tańce bałkańskie w wykonaniu zespołu IGLIKA, a także nauczyć się zaśpiewać lub po prostu wysłuchać najstarszych pieśni świętojańskich. Muzeum planuje również wspólną zabawę w tanecznym kręgu, do której będą mogli włączyć się wszyscy uczestnicy wydarzenia. W programie tegorocznych Wianków nie zabraknie także nocy klubowej w Klubie Spotkań Poczta Główna, gdzie artyści z konferencji Miasto Reaktywacja będą grali aż do świtu.

Tradycyjnie już w niedzielę nad ranem,, zabrzmi uwielbiany przez krakowian Koncert o świcie, będący jednocześnie prologiem festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Plecenie wianków

Na uczestników krakowskiego święta w kilku lokalizacjach na Plantach będą czekały stacje plecenia wianków wraz z kwiatami, trawami i innymi roślinami, z których będzie można stworzyć niepowtarzalną ozdobę. W sobotę po południu na Powiślu będzie można wziąć udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Nie zabraknie warsztatów artystycznych z plecenia wianków z tłumaczeniem na PJM dla dzieci z dysfunkcją słuchu. Wszyscy posiadacze i posiadaczki wianków będą mogli pod koniec dnia puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum Krakowa (bulwar Rodła).

Wianki zyskają nowy wymiar

Tegoroczne Wianki zyskają nowy wymiar dzięki rozbudowanej współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego z innymi krakowskimi instytucjami. Szereg atrakcji przygotowało Przystań Muzeum Krakowa, które zaprasza między innymi na rejsy z pływającą wystawą historycznych zdjęć (na wydarzenie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki). Zamek Królewski na Wawelu w ramach specjalnie przygotowanego programu będzie odsłaniał swoją tajemniczą historię i legendę. Dom Norymberski od godz. 16.00 zaprasza na festyn z okazji 45-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, który odbędzie się ulicy Skałecznej. W programie koncerty zespołów: John Q Irritated i The Afronauts, otwarcie wystawy around / along / beyond / inside w Galerii Domu Norymberskiego oraz instalacji artystycznych: „Łąka”, zrealizowanej przez Thomasa Maya we współpracy z Arturem Wabikiem„Fuga” Giseli Hoffmann oraz „Futurystyczny trawnik marzeń” Petry Krischke, który znajduje się na placu Cricoteki, przy ulicy Nadwiślańskiej. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie przedstawi program „Babka o babce! – opowieści o ziołach i zielu”, a na bulwarze Czerwieńskim na wszystkich miłośników regionalnego rzemiosła i unikatowego rękodzieła będzie czekał Jarmark Świętojański organizowany przez Krakowskie Forum Kultury oraz IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

Nowy park Krakowa

Ważnym wydarzeniem dla dzielnicy Bronowice i całego Krakowa będzie uroczyste otwarcie parku Tetmajera, którego sercem jest urokliwy staw Pasternik. Na to wydarzenie 22 czerwca zapraszają Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Rydlówka – oddział Muzeum Krakowa. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla różnych grup wiekowych: przewidziano między innymi zwiedzanie zabytkowego dworku uwiecznionego w Weselu Wyspiańskiego, warsztaty składania kwiatów z bibuły, tworzenie korali z drewna czy zajęcia taneczne.

Aktywność i relaks – nie tylko nad Wisłą

Po sobotnich szaleństwach przyjdzie czas na odpoczynek na łonie przyrody. Na niedzielę zaplanowano szereg atrakcji, które pozwolą zrelaksować się w gronie najbliższych. Przystań Muzeum Krakowa zaprosi na plener malarski i rejsy przyrodnicze (obowiązują bezpłatne wejściówki), a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zorganizuje bezpłatne zajęcia kajakarskie dla dzieci i młodzieży. Cricoteka urządzi… Piknik Niemożliwy, czyli sąsiedzkie śniadanie, warsztaty plastyczne i wspólne muzykowanie. Dla wielbicieli rzeźby przygotowano spacer związany z wystawą Bereś, a dla miłośników teatru zaplanowano spektakl plenerowy tańca współczesnego Some Things Touch, który odbędzie się pod Klubem Studio.

Konferencja „Miasto Reaktywacja” w dzielnicy Wesoła (22-23 czerwca)

Dyskusje o kreatywnym zmienianiu nieużytków miejskich poprzez kulturę, opowieści o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i mieszkańcami, a także recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie w tkankę miejską – tego dotyczyć będą dyskusje podczas konferencji „Miasto Reaktywacja”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w Aptece Designu na terenie dzielnicy Wesoła i wspierane jest przez międzynarodowy projekt HEMI (Hub for the Exchange of Music Innovation). Obowiązują wejściówki.

Spotkajmy się w dniach 22-23 czerwca – nad Wisłą i nie tylko – by razem uczcić początek lata! Harmonogram wraz z informacją o wejściówkach zostanie opublikowany wkrótce. Wydarzenia są bezpłatne, o ile w opisie nie zaznaczono inaczej. 

Zobacz także:

Na Bagrach odbędzie się plenerowa impreza [SZCZEGÓŁY]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności