Kraków zyska kolejne stacje ładowania baterii autobusów elektrycznych

Źródło MPK
Kraków zyska kolejne stacje ładowania baterii autobusów elektrycznych

Kraków zyska kolejne stacje ładowania baterii autobusów elektrycznych przez pantograf. Będą to zarówno stacje szybkiego ładowania, jak i ładowania wolnego. Dzięki nim zeroemisyjne autobusy krakowskiego przewoźnika będą mogły być wykorzystywane jeszcze bardziej efektywnie.

reklama

MPK informuje, że prace przy budowie nowych ładowarek rozpoczęły się już na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka, a więc tam, gdzie stacjonuje 121 elektryków. Firma Budimex wybuduje tam w pierwszym etapie 35 stanowisk wolnego ładowania przez pantograf. Wszystkie mają zostać oddane do końca roku. W kolejnym, drugim etapie powstanie na terenie tej zajezdni kolejnych 25 stanowisk.

reklama

Jednocześnie trwają także prace przy budowie stanowisk do szybkiego ładowania przez pantograf. Dwa takie stanowiska powstają na terenie pętli Kurdwanów, przy ul. Stojałowskiego. Ich wykonawcą jest firma Mostostal. Zgodnie z planem w grudniu 2024 roku urządzenia powinny być już gotowe i przekazane MPK do testów. To będzie oznaczać, że na tej pętli do dyspozycji kierowców będą cztery stacje szybkiego ładowania (dwie takie stacje funkcjonują tam już od września 2023 roku).

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie stacji do szybkiego ładowania na dwóch innych pętlach. Na pętli Azory do końca roku powstaną trzy takie stacje. Z kolei na pętli Rżąka do końca roku powstanie jedna stacja.

Po zakończeniu tych inwestycji pod koniec 2025 roku MPK SA w Krakowie na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka będzie dysponowało w sumie 142 stanowiskami do wolnego ładowania przez pantograf oraz przez wtyczkę. Z kolei szybkich ładowarek przez pantograf na terenie miasta od przyszłego roku będzie funkcjonowało aż 20.

Obecnie autobusy elektryczne kursują na 18 liniach. W czerwcu wraz z wakacyjnymi rozkładami jazdy zeroemisyjne autobusy pojawiły się po raz pierwszy na linii nr 132 (Kombinat – Dworzec Główny Zachód).

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności