Kolejna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie rozpocznie się już 23 czerwca. Niestety w tym roku „Szalom na Szerokiej” ze względów bezpieczeństwa został odwołany.
Znakiem jakości Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie jest muzyka. W tym roku zaplanowano rekordową liczbę koncertów. Większość z nich odbędzie się w Muzeum Inżynierii i Techniki, kilka w Namiocie FKŻ, a jeden specjalny w Synagodze Starej. Wśród nich koncerty zamówione specjalnie na festiwal (dwa koncerty Maqamat, dwa koncerty Mai Belsitzman, koncert Jarka Bestera), takie, które będą miały światową prapremierę (Tanga Hebrajskie) oraz polskie premiery (The Kadya Trio, The Sway Machinery, Voices of Yemen). Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo na stronie 33.jewishfestival.pl.
„Szalom na Szerokiej” odwołany
„Szalom na Szerokiej” nie zostanie zorganizowany w tym roku w Krakowie. Taka decyzja została podjęta przez organizatorów ze względów bezpieczeństwa.
„Szalom na Szerokiej” to od ponad 30 lat wspólne celebrowanie pokoju i przyjaźni. Sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych, a my nie chcemy narażać Was na niebezpieczeństwo, ani chociażby na dyskomfort podczas koncertu, którego przesłaniem jest pokój. Nie możemy jednakże narażać tych, którzy chcą okazać swój szacunek i miłość do wieloletniej kultury żydowskiej na to, by byli zagrożeni konfrontacją z tymi, którzy nie szanują kultury żydowskiej – czytamy w komunikacie.
Pomimo braku koncertu „Szalom na Szerokiej”, z którego zrezygnowaliśmy w tym roku z troski o Wasze bezpieczeństwo, muzycznie będzie się działo bardzo dużo. Zapraszamy Was też na muzyczne przywitanie Szabatu do Namiotu FKŻ oraz na serię imprez DJskich: w Namiocie i w Alchemii posłuchacie autorskich setów polskich i izraelskich DJów. Mamy świadomość, w jak trudnych czasach odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Nie jesteśmy wydarzeniem politycznym, ale kulturalnym. Udział w FKŻ to nie jest opowiedzenie się za żadną ze stron konfliktu – jest to próba budowania społeczności, która ponad politykę stawia i ceni wartości humanistyczne. Jesteśmy naszymi myślami z ofiarami tego konfliktu i ich bliskimi, czekamy na powrót zakładników i mamy nadzieję, że świat usłyszy nasze wołanie o miłość-zachęcają organizatorzy.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się w dniach 23–30 czerwca. W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem Shema Jisrael/Ahava.
Program dostępny jest na stronie festiwalu.