Apel do mieszkańców. Zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

materiały prasowe
Apel do mieszkańców. Zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Meldunki służb odebrali wicewojewodowie Elżbieta Achinger oraz Ryszard Śmiałek.

reklama

Burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Możliwy grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm. Ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez IMGW-PIB dla województwa małopolskiego nie pozostawiają złudzeń. Pogoda będzie bardzo dynamiczna i groźna.

reklama

Dlatego też wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Meldunki służb odebrali wicewojewodowie Elżbieta Achinger oraz Ryszard Śmiałek.

– Ostrzeżenia trzeciego – najwyższego – stopnia obowiązują do jutra, do godz. 8.00. Prognozy na sobotę mówią o ostrzeżeniach o burzach pierwszego stopnia. Najbliższe godziny będą szczególnie niespokojne. W związku z możliwością wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych służby są w pełnej gotowości. Przekazaliśmy też pismo do starostów, aby służby i jednostki lokalne zachowały szczególną czujność i sprawność działań w przypadku konieczności niesienia mieszkańcom pomocy i wsparcia. Zawnioskowaliśmy też oczywiście do RCB o wydanie alertu, a stosowne ostrzeżenia zostały przekazane do powiatowych i miejskich centrów zarządzania kryzysowego. Wydział Polityki Społecznej jest przygotowany do natychmiastowego uruchomienia pomocy finansowej, jeśli samorządy zawnioskują o przekazanie środków na wypłatę zasiłków celowych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Apeluję do mieszkańców o ostrożność. Otwarta przestrzeń może okazać się pułapką. Pamiętajmy o tym, że mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, przygotujmy się na to. Możliwe są podtopienia. Burzom ma towarzyszyć grad i silny wiatr. Zabezpieczmy rzeczy, które może porwać; przeparkujmy samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; uważajmy też podczas jazdy samochodem – apeluje wojewoda Klęczar.

Małopolska objęta jest też ostrzeżeniem hydrologicznym pierwszego stopnia. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ostrzeżenie to obowiązuje od dziś od godziny 16.00 do jutra do godziny 10.00.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności