Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa poinformował, że na Starym Cmentarzu Podgórskim odnaleziono pozostałości najstarszego pomnika nagrobnego.
Dzięki wytrwałości pracowników Zarządu Cmentarzy Komunalnych wśród kamiennych odłamków na Starym Cmentarzu Podgórskim odnaleziono i zidentyfikowano fragmenty najstarszego znanego pomnika grobowego na cmentarzu komunalnym w Krakowie – pomnika z grobu Agnieszki Drelinkiewiczówny. Z ksiąg metrykalnych ówczesnej parafii na Ludwinowie wiemy, że zmarła 7 października 1794 roku Agnieszka Drelinkiewiczówna dożyła zaledwie 15 lat i mieszkała na terenie Dębnik – Kapelanki.
Jej grób już dziś nie istnieje, bo w latach 70. XX wieku przez środek Starego Cmentarza Podgórskiego poprowadzono nową ulicę Telewizyjną (obecnie aleję Powstańców Śląskich). Pochówki z terenu wydzielonego pod drogę zlikwidowano, a szczątki ludzkie przeniesiono do zbiorowych mogił. Zniszczeniu uległo wiele nagrobków o dużej wartości historycznej i artystycznej. Część ich resztek znajduje się w lapidarium, a część wkopana jest w nasyp przy chodniku biegnącym wzdłuż alei Powstańców Śląskich.
Na szczęście wiele usuwanych pomników nagrobnych udało się utrwalić w latach 70. XX wieku na zdjęciach i rysunkach. To właśnie dzięki takiej dokumentacji po pół wieku zidentyfikowano pozostałości nagrobka Drelinkiewiczówny. Po uzupełnieniach i scaleniu nagrobek zostanie postawiony przy głównej alei ocalałej części cmentarza. Tablica z nazwiskiem zmarłej zostanie w całości zrekonstruowana w oparciu o zachowaną dokumentację.
Konserwacja nagrobka Agnieszki Drelinkiewiczówny to część projektu kluczowego Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – przedsięwzięcia realizowanego w latach 2023–2026, którego celem jest pełna rewaloryzacja zachowanej części Starego Cmentarza Podgórskiego – najstarszej nekropolii komunalnej Krakowa. Cmentarz ten funkcjonował już przynajmniej w 1794 roku, jest zatem starszy od otwartego w 1803 roku Cmentarza Rakowicki. Najstarszym niekomunalnym cmentarzem w Krakowie jest natomiast żydowski Cmentarz Remuh przy ul. Szerokiej założony w 1535 roku.