Wyjątkowe odkrycie na krakowskim cmentarzu

Źródło: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa
Wyjątkowe odkrycie na krakowskim cmentarzu

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa poinformował, że na Starym Cmentarzu Podgórskim odnaleziono pozostałości najstarszego pomnika nagrobnego.

reklama

Dzięki wytrwałości pracowników Zarządu Cmentarzy Komunalnych wśród kamiennych odłamków na Starym Cmentarzu Podgórskim odnaleziono i zidentyfikowano fragmenty najstarszego znanego pomnika grobowego na cmentarzu komunalnym w Krakowie – pomnika z grobu Agnieszki Drelinkiewiczówny. Z ksiąg metrykalnych ówczesnej parafii na Ludwinowie wiemy, że zmarła 7 października 1794 roku Agnieszka Drelinkiewiczówna dożyła zaledwie 15 lat i mieszkała na terenie Dębnik – Kapelanki.

reklama

Jej grób już dziś nie istnieje, bo w latach 70. XX wieku przez środek Starego Cmentarza Podgórskiego poprowadzono nową ulicę Telewizyjną (obecnie aleję Powstańców Śląskich). Pochówki z terenu wydzielonego pod drogę zlikwidowano, a szczątki ludzkie przeniesiono do zbiorowych mogił. Zniszczeniu uległo wiele nagrobków o dużej wartości historycznej i artystycznej. Część ich resztek znajduje się w lapidarium, a część wkopana jest w nasyp przy chodniku biegnącym wzdłuż alei Powstańców Śląskich.

"Nagrobek"
fot. Biuro SKOZK

Na szczęście wiele usuwanych pomników nagrobnych udało się utrwalić w latach 70. XX wieku na zdjęciach i rysunkach. To właśnie dzięki takiej dokumentacji po pół wieku zidentyfikowano pozostałości nagrobka Drelinkiewiczówny. Po uzupełnieniach i scaleniu nagrobek zostanie postawiony przy głównej alei ocalałej części cmentarza. Tablica z nazwiskiem zmarłej zostanie w całości zrekonstruowana w oparciu o zachowaną dokumentację.

Konserwacja nagrobka Agnieszki Drelinkiewiczówny to część projektu kluczowego Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – przedsięwzięcia realizowanego w latach 2023–2026, którego celem jest pełna rewaloryzacja zachowanej części Starego Cmentarza Podgórskiego – najstarszej nekropolii komunalnej Krakowa. Cmentarz ten funkcjonował już przynajmniej w 1794 roku, jest zatem starszy od otwartego w 1803 roku Cmentarza Rakowicki. Najstarszym niekomunalnym cmentarzem w Krakowie jest natomiast żydowski Cmentarz Remuh przy ul. Szerokiej założony w 1535 roku.

"Nagrobek"
fot. Biuro SKOZK
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności