Nowoczesny laser impulsowy na wieży Mariackiej

Autor CowKrakowie.pl
Nowoczesny laser impulsowy na wieży Mariackiej

Trwają zaawansowane prace konserwatorskie bazyliki Mariackiej w Krakowie. Od kilkunastu dni hejnalica zasłonięta jest rusztowaniem. Do renowacji użyty zostanie specjalny laser.

reklama

Obecnie kontynuowany jest II etap projektu „Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską”. 

reklama

Użyty zostanie specjalny laser

Parafia poinformowała, że do czyszczenia elementów wieży wybrana została metoda ablacji laserowej. Jest ona dużo mniej inwazyjna i bezpieczniejsza od czyszczenia metodami ściernymi lub przy użyciu wody. Laser, który jest używany do pracy przy wieży, jest laserem zaprojektowanym do zadań konserwatorskich. Charakteryzuje się tym, że nie jest to praca ciągła wiązki laserowej, jak w przypadku laserów przemysłowych. Jest to laser impulsowy, czyli następuje pełna kontrola czasu trwania impulsu.

Nie narusza powierzchni

Laser szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia cywilizacyjne, przemalowania czy zaplamienia bez naruszania powierzchni czyszczonego materiału. Dodatkową korzyścią działań przy użyciu tej metody, jest ekologiczność. Nie jest wymagane stosowanie wody, ścierniw czy środków chemicznych, co bezpośrednio przekłada się na czystość całego procesu.

Zobacz także:

Tego nikt się nie spodziewał! Wyjątkowe znalezisko w Krakowie [ZDJĘCIA]

Sklep Alma przy ul. Pilotów zakończył działalność

Zainteresowanie tym koncertem będzie ogromne. Artystka pierwszy raz wystąpi w Polsce

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności