Ile kosztuje naprawa klimatyzacji samochodowej?

artykuł sponsorowany
Ile kosztuje naprawa klimatyzacji samochodowej?

Upalne dni mogą być okropne dla kierowców. Szczególnie wtedy, kiedy ich klimatyzacja nie działa. W takiej sytuacji wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje naprawa klimatyzacji samochodowej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

reklama

Serwis klimatyzacji – co się zepsuło? 

Klimatyzacja samochodowa to element, który zwiększa komfort w samochodzie. Prawidłowe działanie tego systemu jest szczególnie ważne w upalne dni, gdy temperatura wynosi ponad 30 stopni. Klimatyzacja samochodowa nie zawsze może być sprawna, w szczególności wtedy, gdy od dłuższego czasu jej nie używamy. Przyczyny tego stanu mogą być różne, dlatego warto wiedzieć co robić, kiedy klimatyzacja nie działa. 

reklama

System klimatyzacji samochodowej tylko z pozoru wydaje się skomplikowany. Tak naprawdę jest to jeden z mniej skomplikowanych podzespołów. Sytuacja kiedy nie działa klimatyzacja nie musi oznaczać kosztownej wymiany. Często problemem jest niski poziom czynnika w układzie. Jest to związane z nieszczelnością układu klimatyzacji. Kiedy odbywa się normalna eksploatacja rocznie może ubywać około 15 procent czynnika. Jednak po wielu latach klimatyzacja może okazać się niewystarczająca i nie zadziała w upały. Warto regularnie wykonywać przeglądy. 

Kolejnym powodem, czemu nie działa klimatyzacja może być awaria kompresora. Wtedy niemożliwe jest, by sprężarka klimatyzacji przekazała czynnik chłodzący i płyn zamienił się w gaz. Niemożliwe jest opuszczenie tego układu i obniżenie temperatury w kabinie. Niesprawne urządzenie może pracować niezwykle głośno. Może również dojść do różnych wycieków. Objawem awarii kompresora są też nienaturalnie wysokie czy niskie pomiary ciśnienia w portach wysokiego i niskiego ciśnienia układu klimatyzacji. 

Serwis klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje naprawa? 

Naprawa klimatyzacji samochodowej Kraków może wahać się w różnych cenach. To, ile wyniesie nas naprawa zależy od tego, jaki jest problem w samochodzie. Kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej szybko znajdzie przyczynę usterki. Do bardziej kosztowych będzie należeć awaria kompresora. Cena za nową sprężarkę waha się od 600 do 3000 złotych. W zależności od tego, jaki posiadamy model, cena może być inna. Trzeba też doliczyć koszty naprawy. Ile kosztuje nabicie klimatyzacji samochodowej, zależy od serwisu, cena to średnio 500 złotych. Można zdecydować się też na regenerację uszkodzonego kompresora, a tym samym zmniejszyć koszty.    

Naprawa klimatyzacji jest droga, gdy awarii ulegnie skraplacz. Wtedy koszty to 250 złotych, a nawet 3000 złotych. Wtedy też trzeba zapłacić za czyszczenie klimatyzacji, wymianę filtra czy uzupełnienie czynnika chłodzącego. Ile kosztuje nabicie klimatyzacji samochodowej zależy od wielu czynników. 

Jak często trzeba nabijać klimatyzację w samochodzie? 

Napełnianie klimatyzacji samochodowej jest uzupełnieniem chłodziwa. Regularne serwisowanie samochodu jest podstawą, jeśli chodzi o eksplantację. Nie jest inaczej w przypadku klimatyzacji. Można uznać, że układ ten jest niedostępny dla przeciętnej osoby, która kieruje samochodem. W serwisie klimatyzacji diagnozowane jest to, co dzieje się w określonym momencie z samochodem. Diagnozowanie wymaga określonych umiejętności, doświadczenia oraz zestawu narzędzi. Jeśli chcemy określić, jaka jest ilość czynnika chłodzącego wymagane jest nabicie, konieczne jest umówieni się w określonym warsztacie. 

Nabijanie klimatyzacji samochodowej – kto powinien mieć wiedze w tym temacie? 

To, jak często powinniśmy uzupełniać klimatyzację w naszym samochodzie zależy tak naprawdę od tego, jaka jest kondycja naszego samochodu. Regularne serwisowanie pozwoli na bieżąco reagować na różne niepożądane sytuację. Jeśli w trakcie przeglądu okaże się, że z klimatyzacją nie jest dobrze , serwisant powinien nas o tym powiadomić. Braki muszą być uzupełnione w dość krótkim czasie. Może się zdarzyć, że naprawy klimatyzacji nie będą częste, jednak warto pamiętać o co rocznym sprawdzaniu. W momencie, kiedy klimatyzacja używana jest codziennie przez wiele godzin nabicie klimy może być dużo szybsze niż zazwyczaj. 

Czy warto odgrzybiać klimatyzację samochodową? 

Nie tylko serwisowanie i nabijanie klimatyzacji jest ważne. Każdy właściciel pojazdu powinien zadbać o kondycję klimatyzacji samochodowej. W tym przypadku warto zainteresować się tematem odgrzybiania. Jest to łatwy sposób na zwiększenie komfortu podróżowania. Odgrzybianie na pewno pozytywnie wpłynie też na zdrowie pasażerów. Warto wiedzieć, że w klimatyzacji mogą rozwijać się grzyby, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Regularne odgrzybienie może pomóc w uniknięciu problemów ze zdrowiem oraz zapewnić lepszą jakość powietrza.  Najlepszym pomysłem na odgrzybianie będzie zakup puszki odpowiedniego preparatu i rozpylenie we wnętrzu naszego pojazdu. Ważne jest, by regularnie kontrolować stan tego, w jakim stanie jest nasza klimatyzacja. Nie wpływa ona jedynie na komfort jazdy, ale też zdrowie. Zagrzybiona z pewnością będzie miała negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności