Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wystosowało ważny apel do wszystkich pasażerów korzystających z tego środka transportu.
Jak informuje przewoźnik, każdy pojazd MPK jest wyposażony w specjalne przyciski dla osób z ograniczoną mobilnością, czyli poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych, słabowidzących, opiekunów podróżujących z dziećmi w wózkach, osób poruszających się przy pomocy kul i lasek oraz z większym bagażem.
Tak wyglądają te przyciski:
Gdy ten przycisk naciśnie osoba do tego uprawniona, na pulpicie prowadzącego świeci się specjalna kontrolka. To znak dla kierowcy lub motorniczego, że z pojazdu będzie wysiadać osoba, która może potrzebować więcej czasu na opuszczenie pojazdu lub wręcz będzie potrzebować pomocy prowadzącego. To bardzo ważne przyciski montowane w pojazdach w określonym celu – wyłącznie z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością.
Apel MPK
MPK apeluje do wszystkich pasażerów, którzy nie mają problemów z poruszaniem się, aby ich nie wykorzystywali. Gdy przycisk jest używany bez powodu przed niemal każdym przystankiem, to niepotrzebnie angażuje uwagę i czas prowadzących. Jednocześnie sprawia, że maleje ich zdolność do reagowania, gdy w końcu z przycisku skorzysta osoba do tego uprawniona.
Motorniczy przeprowadził testy
Na potwierdzenie, że jest to coraz większy problem dla naszych prowadzących, nasz motorniczy Sławek, przez dwa dni (24 i 25 marca) prowadził testy w tramwaju Krakowiak pracując na linii nr 4. Przez ok. 8 godzin pracy przez dwa dni za każdym razem, gdy pasażer nacisnął przycisk przeznaczony dla osoby z ograniczoną mobilnością, także ten na zewnątrz, zapisywałem w zeszycie czy użycie tego przycisku było zasadne, czy też nie. Za zasadne uznawałem użycie go przez osoby o ograniczonej mobilności – poruszające na wózkach, z wózkami dziecięcymi, poruszające się o kulach lub jadące z dużymi walizkami. Za niezasadne – gdy przycisku używały osoby poruszające się bez żadnych widocznych problemów – wyjaśnia motorniczy Sławek.
Wynik
W pierwszym dniu testu 6 razy specjalne przyciski naciskały osoby uprawnione, a aż 50 nieuprawnione (12% uzasadnionych przypadków). W drugim dniu testu było 8 uzasadnionych przypadków użycia przycisków i aż 52 nieuzasadnionych (15% uzasadnionych przypadków).
Bądź wrażliwy na innych! Nie naciskaj przycisków, które służą osobom z ograniczoną mobilnością – apeluje MPK.
Zobacz także:
Alkomat wyświetlił wynik 5,6 promila
W niedzielę kolejne uroczystości w Krakowie. Wyjadą specjalne linie tramwajowe
„Cukiernicy” zatrzymani. Dodali coś specjalnego do ciasteczek