W okolicy Łąk Nowohuckich chcą wybudować tężnię solankową

Autor CowKrakowie.pl
W okolicy Łąk Nowohuckich chcą wybudować tężnię solankową

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem, to mieszkańcy Krakowa zyskają kolejną tężnię solankową. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na realizację tego zadania.

reklama

Tężnia solankowa, która powstanie przy ul. Padniewskiego, będzie trzecią taką konstrukcją w naszym mieście – zaznacza ZZM. Firmy zainteresowane tą inwestycją mogą swoje oferty do 6 maja do godz. 11.00. Warto zaznaczyć, że o realizacji nowej tężni zdecydowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.

reklama

Jak powstaje tężnia solankowa?

Tężnia jest konstrukcją drewnianą wznoszoną metodami tradycyjnymi z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki. Mgła wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych.

W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo.

Zobacz także:

Mężczyzna chciał zabić kobietę. Zaatakował ją nożem

Wiemy, kto wystąpi na Męskim Graniu 2024 w Krakowie

Niecodzienna sytuacja w samolocie do Krakowa. Pilot wyszedł z kokpitu i uklęknął [VIDEO]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności