Już 26 kwietnia trasa BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi Kraków

Autor CowKrakowie.pl
Już 26 kwietnia trasa BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi Kraków

Już 26 kwietnia projekt BEKSIŃSKI.LIVE 2024 zawita do krakowskiej TAURON ARENY. Podczas tego multimedialnego spektaklu przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez WASILEWSKIEGO i Kamila Zawiślaka Wishlake’a zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się także wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Piotr Rogucki. Bilety na BEKSIŃSKI.LIVE dostępne są na eBilet.pl.

reklama

Po niezwykle entuzjastycznie przyjętym starcie projektu BEKSIŃSKI.LIVE w Łodzi i Trójmieście, czas na kolejny przystanek – Kraków. 26 kwietnia w TAURON ARENIE publiczność zobaczy muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Widowisko wykorzystuje różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne, prowadząc widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Projekt podzielony jest na cztery tematyczne części. Wychodzi od zagadnień związanych z kreacją i egzystencją, następnie skupia się na mroku i ciemnej naturze człowieka, by zakończyć się katharsis.

reklama

Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, Michał Wasilewski postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia jego obrazów na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. Stworzony w ten sposób program będzie można usłyszeć już 26 kwietnia. Twórcom muzyki na scenie towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Fisz oraz Piotr Rogucki. 

Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. 

Spektakle multimedialne BEKSIŃSKI.LIVE odbędą się jeszcze w Lublinie (22 maja, Hala Globus), Olsztynie (13 czerwca, Hala Urania), Szczecinie (28 września, Netto Arena), Wrocławiu (9 października, Hala Stulecia), Katowicach (24 października, Spodek) oraz Warszawie (26 listopada, COS Torwar). Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE. 

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności