Jakie kosmetyki stosować, gdy masz łuszczycę skóry głowy?

artykuł sponsorowany
Jakie kosmetyki stosować, gdy masz łuszczycę skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy jest specyficzną odmianą łuszczycy, która potrafi być niezwykle uciążliwa i dość trudna w leczeniu. Przy tym nie zawsze jest łatwo rozpoznać jej objawy. Jako choroba autoimmunologiczna może powodować nawroty i zaostrzenia. Przeczytaj kilka wskazówek jak rozpoznać łuszczycę i jak sobie z nią radzić.

reklama

Łuszczyca skóry głowy – nie taka łatwa do zdiagnozowania

Jeśli chodzi o łuszczycę to szacuje się, że około połowa przypadków to właśnie łuszczyca skóry głowy. Zazwyczaj objawia się ona srebrnymi lub białkami blaszkami ba głowie, które odpadają i mogę się sypać po rozdrapaniu. Nie zawsze łatwo jest jednak określić od razu czy dane zmiany skórne to właśnie łuszczyca. W razie jakichkolwiek wątpliwości, lekarz zleca badanie histopatologiczne wycinka skóry, a wtedy nie ma już żadnych wątpliwości. Zazwyczaj w kwestii leczenia stosuje się podejście leczenia konkretnych zmian na głowie, które polega na smarowaniu ich specjalnymi płynami, kremami i maściami, czy myciu szamponami, ale może to być także leczenie ogólne za pomocą leków doustnych. Trudno określić, który sposób jest lepszy, bo zależy to od stopnia nasilenia zmian i indywidualnej reakcji na leczenie. Zmiany lekkie z punktowym nasileniem są łatwiejsze w leczeniu niż cała, jednolita łuska pokrywająca duży obszar głowy. 

reklama

Leczymy łuszczycę – najlepsze kosmetyki

Zasadniczo leczenie tego schorzenia to łagodzenie zmian, usuwanie blaszek i zmniejszanie świądu. Nie da się całkiem wyleczyć łuszczycy skóry głowy, bo chronią może się zaostrzać pod wpływem nieokreślonych czynników i mieć długie nawroty. Skóra potrafi być gładka, a za chwilę pojawiają się zmiany, które miesiącami wychodzą w tych samych miejscach. Dodatkowo włosy na głowie są przeszkodą w smarowaniu zmian. Znanym składnikiem w leczeniu zmian łuszczycy na głowie jest mocznik. Zdecydowanie ułatwia on zmiękczanie łuski i tym samym usuwanie jej. Łagodzi również swędzenie głowy, które jest niezwykle dokuczliwe przy łuszczycy. Jeśli zmiany są dość łagodne, to mocznik sprawdzi się doskonale. Mocznik jest mocno nawilżający i przy tym łagodny, dlatego cieszy się dużym powodzeniem wśród chorych na łuszczycę skóry głowy.

Inne popularne składniki kosmetyków na łuszczycę skóry głowy

Mocznik to znany składników leków na łuszczycę skóry głowy, ale jest również dużo innych preparatów, w tym naturalnych. Na pewno znany jest kwas salicylowy, ale także szampony z dziegciem, kremy z cygnoliną. Często dermatolodzy przepisują leki recepturowe dedykowane pod pacjenta i jego zmiany na głowie. Oprócz działania miejscowego, niektórzy stosują leczenie ogólne polegające na przyjmowaniu leków doustnych. Znane są także preparaty biologiczne, mające wpływ układ immunologiczny. Niezależnie od leczenia, należy liczyć się z tym, że nie da się całkiem wyleczyć tej choroby, a zaostrzenia i nawroty mogą pojawiać się o dowolnej porze roku. Jest możliwe wydłużanie okresów remisji, ale wymaga to cierpliwości i zrozumienia swoich reakcji na określone preparaty, dietę i zmieniające się pory roku, a także czynniki stresowe.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności