Urząd zwraca pieniądze

Autor CowKrakowie.pl
Urząd zwraca pieniądze

Trwają zwroty nadpłaconego podatku PIT za ubiegły rok. Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa zwróciła mieszkańcom Małopolski ponad 1,2 mld zł.

reklama

Pracownicy urzędów skarbowych z małopolskiej KAS szybko i sprawie sprawdzają składane przez podatników zeznania PIT za ubiegły rok. Na salach obsługi obecnie nie ma kolejek, ponieważ większość zeznań spływa elektronicznie, poprzez usługę Twój e-PIT na www.podatki.gov.pl. 

reklama

Nasi klienci chętnie korzystają z przygotowanych przez nas zeznań rocznych. To już tradycja, że ponad 95% PITów spływa do nas elektronicznie – mówi Wojciech Zastawniak, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie i dodaje – Rozliczenie roczne przez stronę www.podatki.gov.pl do dobra okazja do wyrażenia zgody na e-korespondencję. Dzięki temu, w razie konieczności wyjaśnienia, np. pomyłki w zeznaniu, poinformujemy o czekającej korespondencji smsem lub e-mailem.

Od 15 lutego podatnicy złożyli prawie 850 tys. zeznań. W tegorocznym rozliczeniu przeważają zeznania z wykazaną nadpłatą i jest ich prawie siedem razy więcej niż zeznań, z których wynika dopłata. Pracownicy, którzy sprawdzają zeznania, kontaktują się z podatnikami na bieżąco, również telefonicznie. Zależy nam na szybkim załatwieniu sprawy i zwrocie nadpłaconego podatku w możliwie krótkim czasie. Do dyspozycji podatników mamy, oprócz możliwości e-kontaktu, jednolitą wojewódzką infolinię. Dzięki tym ułatwieniom i zautomatyzowaniu części pracy, zwróciliśmy naszym podatnikom miliard dwieście milionów złotych – informuje Wojciech Zastawniak.

Krajowa Administracja Skarbowa regularnie bada satysfakcję klientów z obsługi bezpośredniej w urzędach skarbowych. Ministerstwo Finansów zanalizowało wszystkie wypełnione przez podatników w 2023 r. ankiety i w marcu br. wyróżniło za najwyższą jakość obsługi trzy urzędy skarbowe w województwie: w Wieliczce, w Miechowie i w Krakowie Starym-Mieście. Obecnie średni wskaźnik satysfakcji klientów po wizycie w urzędzie skarbowym w woj. małopolskim wynosi 90%.

Termin na rozliczenie podatku PIT za 2023 r. upływa w tym roku 30 kwietnia. Elektronicznie można to zrobić  do północy tego dnia, natomiast osobiście – w godzinach pracy urzędów, w poniedziałki od 8:00 do 18:00 i pozostałe dni tygodnia od 8:00 do 15:00.

Podatnicy, którzy nie planują skorzystać z żadnych ulg i nie chcą modyfikować przygotowanego przez KAS zeznania, nic nie muszą robić. Takie zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, jakby złożył je sam podatnik. KAS zachęca jednak, żeby podglądnąć swoje rozliczenie na www.podatki.gov.pl, żeby zdecydować o wsparciu wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5% podatku.

Zobacz także:

Nowa inwestycja. Mieszkańcy zyskają kolejną linię tramwajową

Od 3 kwietnia uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 116 [TRASA]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności