Skąd się bierze lęk przed bliskością – przyczyny, objawy i leczenie

artykuł sponsorowany
Skąd się bierze lęk przed bliskością – przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek jest istotą społeczną i każdy potrzebuje obecności innych ludzi. Bliskość zapewnia poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, a także akceptacji. Są jednak osoby, które doświadczają lęku przed bliskością. Wiąże się on ze strachem przed nawiązywaniem bliskich relacji z innymi. Skąd się bierze tego typu lęk? Po czym go rozpoznać i jak sobie z nim radzić? Odpowiemy na te pytania w dzisiejszym artykule.

reklama

Przyczyny lęku przed bliskością

Powody, dla których osoba obawia się bliskości, mogą być różnorodne. Lęk przed bliskością często wynika z trudnych przeżyć z przeszłości, na przykład negatywnych sytuacji w związku. W przypadku doświadczenia manipulacji, zdrady albo innych nadużyć psychicznych lub fizycznych, osoba może obawiać się, że do podobnych zdarzeń dojdzie w przyszłości. Również brak pewności siebie może objawiać się strachem przed odrzuceniem, a co za tym idzie, unikaniem bliskości. Bardzo duże znaczenia mają także rodzice i wzorce, które zostały przez nich przekazane następnemu pokoleniu. Jeżeli były negatywne albo rodziców nie było w życiu dziecka emocjonalnie czy fizycznie, dorastający człowiek mógł nauczyć się, że bliskości należy unikać. Lęk może również wynikać z nieadekwatnych oczekiwań dotyczących związku – ze strachu przed ich niespełnieniem, osoba może w ogóle nie próbować. Unikanie bliskości może mieć swoje źródło też w depresji albo lęku.

reklama

Objawy lęku przed bliskością

Lęk przed bliskością może się objawiać poprzez zawieranie jedynie powierzchownych znajomości, bez pogłębiania relacji. W takim wypadku osoba może mieć wielu kolegów i koleżanek, ale mało przyjaciół. Ktoś, kto boi się bliskości raczej nie chce mówić na tematy osobiste albo dzielić się swoimi uczuciami. Niechętnie podchodzi również do podejmowania trwałych decyzji, jak zamieszkanie razem albo założenie rodziny. Objawy obejmują także obawę przed odrzuceniem lub zranieniem, trudności w wyrażaniu emocji, zaufaniu drugiej osobie, czy też przyjęciu pomocy lub wsparciu kogoś innego. Częste zmiany partnerów i trudności w komunikacji też mogą wynikać z lęku przed bliskością.

Jak poradzić sobie z lękiem przed bliskością?

Jest kilka sposobów, dzięki którym można sobie poradzić z lękiem przed bliskością. Do najważniejszych z nich należy psychoterapia. Doświadczony psycholog albo psychoterapeuta, jak https://www.psychoterapia-skawinska.pl/, może pomóc w znalezieniu przyczyny problemów oraz negatywnych przekonań, które utrzymują lęk i razem z pacjentem znaleźć sposób na radzenie sobie z nim. Dzięki indywidualnemu spojrzeniu na konkretną sytuację przez psychoterapeutę i bezpiecznemu środowisku w gabinecie, pacjent może przepracować traumy, które go blokują i poprawić jakość swojego życia, również w kwestii nawiązywania relacji z innymi.

Polecane są również techniki relaksacyjne, które zmniejszają poziom lęku, a techniki uważności pomagają zrozumieć siebie i własne uczucia. Z kolei trening umiejętności społecznych czy komunikacji może pomóc w zmniejszeniu lęku przed bliskością. Są to sposoby, które pozwalają nauczyć się, jak nawiązywać i utrzymywać zdrowe relacje, a także, jak wyrażać swoje myśli. Niezbędna może się okazać też praca nad samoakceptacją, która jest częstą blokadą dla bliższych znajomości. Warto również samodzielnie zaczynać nawiązywanie relacji poprzez inicjowanie choćby chwilowych rozmów z osobami spotykanymi każdego dnia.

Jednak przy większych problemach w związku, samodzielne próby mogą okazać się niewystarczające. W takim wypadku terapia par może okazać się jedynym sposobem na uratowanie relacji.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności