Robią porządek z hulajnogami w Krakowie. Przygotowywana jest nowa umowa

Autor CowKrakowie.pl
Robią porządek z hulajnogami w Krakowie. Przygotowywana jest nowa umowa

Urząd Miasta Krakowa planuje w tym roku także wprowadzić porządek z porzuconymi hulajnogami w mieście. W tym celu przygotowywana jest nowa umowa z firmą, która zajmować będzie się relokacją urządzeń.

reklama

W ubiegłym roku na terenie Krakowa wyznaczone zostały specjalne punkty mobilności, a za zbieranie porzuconych jednośladów odpowiadała firma, która miała podpisaną umowę z miastem.

reklama

Wprowadzone porządki w 2023 r.

Kraków podpisał umowę z trzema prywatnymi podmiotami. Od tego czasu firmy te płacą za wynajem miejsc pod legalne oddawanie i parkowanie swoich hulajnóg. Utworzono tam tak zwane „punkty mobilności”, jest ich w mieście obecnie 173 (4 są zawieszone z powodu przebudowy ul. Zwierzynieckiej). Poza tymi miejscami, wewnątrz drugiej obwodnicy miasta, hulajnóg zwracać nie wolno. Jeśli ktoś wynajęty pojazd porzuci, ten podlega relokacji – czyli odprowadzeniu bądź odwiezieniu do najbliższego punktu mobilności z wolnymi miejscami. Płaci za to firma – właściciel hulajnogi.

Nowa umowa

W najbliższym czasie zostanie podpisana nowa umowa na sprzątanie pozostawionych w niedozwolonych miejscach hulajnóg. Została już wybrana firma, która zajmowała się skutecznie relokacją w zeszłym roku i ma doświadczenie w tym zakresie. Kryterium w przetargu, w którym wystartowały dwa podmioty, była cena. Zwycięzca ma zacząć działać w mieście już za ok. dwa tygodnie. Umowa ma obowiązywać do końca roku.

Urzędnicy zaznaczają, że na razie do objęcia obsługą będzie taki sam obszar co ostatnio. Jednak stopniowo od kwietnia będzie się on powiększał. W związku z tym planowane jest w tym roku udostępnienie ok. 130 nowych punktów mobilności (czyli łącznie będzie ich ok. 300). Będą one rozmieszczone na obszarze zbliżonym do obszaru Strefy Płatnego Parkowania (co oznacza, że teren działania firmy relokującej powiększy się na zachód w kierunku Alei Kijowskiej, a od północy i wschodu obejmie m.in. Grzegórzki i Osiedle Oficerskie).

Nowy dostawca hulajnóg

W naszym mieście będzie nowa firma, która udostępni hulajnogi. Także ona będzie płacić za wynajem przestrzeni pod miejsca legalnych zwrotów (opłaty te są ściągane przez cały rok, także zimą).

Oznacza to, że i te nowe hulajnogi będą zbierane, jeśli zostaną porzucone gdzieś na chodniku czy trawniku, i odwożone do punktu, gdzie wspomniana firma będzie miała jeszcze wolne miejsca (każdy punkt ma określoną pojemność, dzieloną na cztery firmy).

Zobacz także:

Wojsko i służby mundurowe na Rynku Głównym [ZDJĘCIA]

Pseudokibic zatrzymany. Sąd zastosował wobec 31-latka trzymiesięczny areszt tymczasowy

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności