Praca w sobotę – co warto wiedzieć? Ważne informacje

artykuł sponsorowany
Praca w sobotę – co warto wiedzieć? Ważne informacje

Sobota zwykle jest dniem wolnym od pracy. Jest jednak sporo osób na stanowiskach, których wolna sobota nie dotyczy. Warto wiedzieć, że Kodeks pracy dopuszcza pracę w weekendy, jeśli zajdą szczególne okoliczności.

reklama

Praca w sobotę a Kodeks pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, a dokładnie art. 151. § 1, praca w nadgodzinach jest wykonywaniem obowiązków pracowniczych ponad obowiązujące normy czasu pracy. Sobota zwykle jest dniem wolnym od pracy, co wynika z 5-dniowego tygodnia pracy. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, kiedy pracodawca może zlecić pracę w sobotę – w przypadku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

reklama

Praca w sobotę jest dozwolona m.in., gdy istnieje konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony zdrowia lub życia ludzkiego. W sobotę na stanowisku pracy należy pojawić się również, gdy chodzi o usunięcie awarii, ochronę środowiska lub mienia. Praca w weekend może okazać się koniecznością, gdy pracodawca będzie mieć szczególną potrzebę. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj: https://aleo.com/pl/blog/praca-w-soboty-dodatkowe-wynagrodzenie-czy-dzien-wolny-od-pracy/.

Jeśli zgodnie z harmonogramem sobota to dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca powinien udzielić jeden cały dzień wolny swojemu pracownikowi. Dzień ten powinien przydzielić w uzgodnionym wspólnie terminie do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli zatrudniony pracuje w sobotę przez kilka godzin, a nie na pełen etat, ma prawo do otrzymania całego dnia wolnego. To jedyna forma „rekompensaty” za nadgodziny w pracy. Pracodawca powinien rozliczać się z każdej nadliczbowej godziny pracy, ponieważ stanowią one przekroczenie 8-godzinnej normy czasu pracy.

Wolne za święto w sobotę

Według art. 129. § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy. Za pracę w sobotę pracodawca powinien oddać dzień wolny. Jednak czasami nie może tego zrobić – wówczas wypłacić może pracownikowi „zadośćuczynienie” w postaci dodatkowego wynagrodzenia. Oczywiście w pierwszej kolejności powinien zaoferować mu dzień wolny. Jeśli nie ma innego wyboru, dopiero wtedy pojawia się opcja rekompensaty finansowej.

Zgodnie z art. 130. § 1 Kodeksu pracy, jeśli pojawia się święto, które wypada w inny dzień wolny niż niedziela, czas pracy powinien zostać obniżony o 8 godzin. Za święto w sobotę również przysługuje pracownikom dzień wolny. Pracodawca ma obowiązek go udzielić do końca okresu rozliczeniowego. Więcej na ten temat możesz przeczytać m.in. tutaj: https://aleo.com/pl/blog/wolne-za-swieto-w-sobote/.

Praca w sobotę – czy możliwy jest sprzeciw pracowników?

Jeśli pracodawca nie udziela dnia wolnego pracownikowi za sobotę, równoznaczne jest to z wykroczeniem przeciwko jego prawom. Nawiązując do art. 281. § 5 Kodeksu pracy, pracodawca podlegać może wówczas karze grzywny w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Czy pracownik może się sprzeciwić i nie przyjść w sobotę, mimo prośby szefa? Jeśli praca w soboty jest zaplanowana i wykonywana według harmonogramu, pracownik nie może odmówić.

Co, gdy jednak pracownik będzie się sprzeciwiał pojawieniu na stanowisku pracy, mimo że powinien się stawić w sobotę? Mogą czekać go poważne konsekwencje, takie jak kara porządkowa, nagana pracodawcy, a nawet zwolnienie bez okresu wypowiedzenia. Do wyjątków zaliczyć można pracujące osoby niepełnosprawne (bez zgody lekarza), kobiety w ciąży oraz osoby opiekujące się dzieckiem (bez zgody matki) do 4. roku życia.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności