Nowe atrakcje turystyczne w Krakowie i Małopolsce

artykuł partnera
Nowe atrakcje turystyczne w Krakowie i Małopolsce

Kraków i Małopolska zdecydowanie nie mogą narzekać na brak atrakcji turystycznych. To właśnie dla nich do miasta i regionu co roku ściągają tłumy turystów zainteresowanych historią, tradycją, przyrodą oraz korzystaniem z rozrywek różnego rodzaju. W ubiegłym roku ich liczba znacząco wzrosła – do dobrze znanych miejscowym i turystom małopolskich atrakcji dołączyły bowiem zupełnie nowe, które pozwalają na nowo odkrywać region, poszerzyć swoją wiedzę o nim, a przy okazji także świetnie się bawić. Sprawdźmy, co nowego czeka na nas w mieście i regionie!

reklama

Turystyczne walory Krakowa i Małopolski

Poprzedni rok przyniósł sporo zmian w Małopolsce zarówno pod kątem polityki i infrastruktury, jak i rozwoju lokalnej turystyki. Wiele gmin intensywnie pracowało nad zachęceniem turystów do odwiedzenia właśnie ich terenów. W tym celu powstało sporo nowych atrakcji turystycznych, a niektóre z nich niemal od razu stały się prawdziwym hitem. Ich walory docenili zarówno turyści przybywający do Małopolski z innych części Polski, jak i stali mieszkańcy regionu, którzy zyskali kolejną szansę, aby jeszcze bardziej docenić walory swojej „małej ojczyzny”.

reklama

A tych zdecydowanie nie można odmówić Małopolsce – jednemu z najchętniej i najliczniej odwiedzanych przez turystów regionów w naszym kraju. To miejsce, które może poszczycić się rozbudowaną bazą noclegową dostępną przez cały rok, którą można sprawdzić na stronie polskiego portalu noclegowego z rezerwacjami online www.nocowanie.pl. Region oferuje również bogatą i zróżnicowaną ofertę gastronomiczną. Oczywiście, nie brakuje tu także atrakcyjnych miejsc, które idealnie nadają się zarówno na dłuższy, jak i krótszy pobyt.

Co nowego od 2023 r. pojawiło się w mieście i regionie?

"Smok"

Pierwszą, nową atrakcją turystyczną dostępną w samym Krakowie, jest Szlak Smoków Krakowskich. Został on bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów, dla których stał się doskonałą, alternatywną trasą zwiedzania miasta. Smocza trasa zachęca do wędrowania po najpiękniejszych zakątkach miasta i poszukiwania po drodze figur sympatycznych smoków, z których każdy posiada własne imię, ściśle związane z miejscem, którego „strzeże”. Smoki czekają na turystów m. in. w Parku Krakowskim i Parku Jordana, przy Kinie Kijów, na zakolu Wisły, a także na Alei Dembowskiego.

Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego powstała natomiast Brama w Gorce. To nazwa nowego Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego w Małopolsce, które mieści się w Waksmundzie niedaleko Nowego Targu. Największą atrakcją, która przyciąga do siebie tłumy turystów, jest ścieżka spacerowa w koronach drzew o długości 1300 metrów. To obecnie najdłuższa tego typu atrakcja w naszym kraju oraz wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski, które pozwala poznać bliżej unikalną przyrodę Gorców, świat zamieszkujących je zwierząt i roślin, a przy okazji także podziwiać piękne, górskie widoki. Na turystów czekają bowiem dwie wieże widokowe o wysokości 17 i 35 metrów, a także 40-metrowy podziemny tunel, który pozwala zapoznać się także z tym, co kryje się pod stopami.

Jeśli wizyta w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Brama w Gorce pozostawiła po sobie niedosyt wrażeń, miłośnicy tego typu atrakcji mogą wybrać się do Ciężkowic. To właśnie tam w 2023 r. powstała bowiem kolejna w regionie ścieżka w koronach drzew. Składa się na nią drewniany chodnik o długości 1020 metrów, poprowadzony na wysokości od 17 do 22 metrów. Na trasie znajdują się przystanki edukacyjne i sprawnościowe, a także liczne tarasy i punkty widokowe, z których można podziwiać malownicze Pogórze Ciężkowickie.

Na miłośników historii i pięknych widoków czekają natomiast ruiny zamku w Melsztynie. To znane miejsce w województwie małopolskim i gminie Zakliczyn, które w 2023 r. zyskało nowe oblicze. Po pięciu latach prac odbudowana została bowiem wieża zamkowa. Nowa konstrukcja liczy sobie 28 metrów i pięć pięter. Wizyta na jej szczycie pozwala nacieszyć się przepięknymi widokami na majaczące w oddali strzeliste szczyty Tatr, dolinę Dunajca, a także podziwiać Beskid Sądecki i Wyspowy. Na tym inwestycje w obiekt jeszcze się nie kończą! Władze gminy planują bowiem kolejne prace – w kolejnych latach odnowione mają zostać mury zamkowe, a sama wieża zostanie wyposażona w dodatkowe oświetlenie.

[ARTYKUŁ PARTNERA]
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności