Dlaczego warto outsourcować zadania IT?

artykuł sponsorowany
Dlaczego warto outsourcować zadania IT?

Zatrudnienie kilku specjalistów IT wiąże się z niemałym wydatkiem dla przedsiębiorstwa. Jest to związane z tym, iż zapotrzebowanie na programistów jest bardzo wysokie, dlatego też każdy przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością zapewnienia im bardzo dobrych warunków płacowych i pozapłacowych. Na szczęście, istnieje inne, znacznie korzystniejsze rozwiązanie, dzięki któremu można otrzymać merytoryczne wsparcie w zakresie obsługi procesów IT z jednoczesnym ograniczeniem kosztów. Mowa tutaj oczywiście o outsourcingu IT. Dlaczego warto outsourceować zadania IT? Jak dokładnie to wygląda? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Co to jest outsourcing?

Na wstępie warto szczegółowo objaśnić znaczenie terminu outsourcing (z angielskiego outside-resource-using – wykorzystanie zewnętrznych zasobów). Jest to usługa, z której korzystają tysiące przedsiębiorstw na całym świecie. Polega to na tym, iż przekazuje się kompetencje w zakresie obsługi pewnych procesów realizowanych w ramach danej firmy podmiotowi zewnętrznemu, który zatrudnia dużą liczbę doświadczonych specjalistów mających niezbędną wiedzę.

Dzięki outsourcingowi można osiągnąć wiele pozytywnych rezultatów. Mowa tutaj przede wszystkim o ograniczeniu kosztów związanych z samodzielnym zatrudnianiem pracowników, a także zaoszczędzeniu czasu, ponieważ znika konieczność prowadzenia procesów rekrutacyjnych.

Outsourcing IT – czym jest? 

Outsourcing IT to jedna z najpopularniejszych odmian outsourcingu. Jego istotą jest przekazanie odrębnemu podmiotowi kompetencji w zakresie zarządzania i sprawowania bieżącej kontroli nad infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstwa. Na usługi IT składają się np. działania podejmowane przez wyspecjalizowanych informatyków w zakresie elektronicznego systemu przetwarzania danych w firmie, firmowych aplikacji czy hostingu. 

Przedsiębiorstwo, które oferuje outsourcing, po podpisaniu umowy dotyczącej współpracy, przejmuje odpowiedzialność za obsługiwanie konkretnych procesów oraz ich bieżący nadzór. Z kolei przedsiębiorca, który korzysta z outsourcingu IT, zyskuje dostęp do wsparcia najlepszych specjalistów przez 24 godziny na dobę. Zakres i charakter współpracy zależy od indywidualnych negocjacji pomiędzy stronami umowy. Przykładowo:  firma Mindbox, która oferuje outsourcing IT, posiada tzw. sieć talentów, która świadczy usługi na rzecz klientów. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://mindboxgroup.com/pl/talent-networks/

Outsourcing IT, czyli ograniczenie kosztów i pełne wsparcie przez całą dobę 

Outsourcing IT ma jedną, niezwykle ważną zaletę, która polega na tym, iż korzystający z niego przedsiębiorcy otrzymują całodobowe wsparcie, które oferują najlepsi branżowi specjaliści. Oprócz tego, należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to znacznie tańsze rozwiązanie aniżeli samodzielne zatrudnianie specjalistów IT. Warto mieć na uwadze, że zarobki wysokiej klasy specjalistów IT są bardzo wysokie, dlatego też przedsiębiorcy, którzy nie mają wysokich środków finansowych, mogą mieć trudności ze skompletowaniem zespołu fachowców. 

Z kolei outsourcing to rozwiązanie tańsze, a dodatkowo, bardziej elastyczne. Polega to na tym, iż zawsze, gdy występują jakieś awarie czy problemy, firma świadcząca tę usługę wysyła na miejsce specjalistów, którzy będą pracować nad zdiagnozowaniem zaistniałego problemu oraz jego jak najszybszym usunięciem. 

Wysoki poziom bezpieczeństwa 

Odpowiedni nadzór nad systemami informatycznymi oraz zabezpieczenie firmowych danych to jedna z najważniejszych kwestii, o której powinni pamiętać wszyscy przedsiębiorcy. Jest to niezwykle istotne m.in. w kontekście zadowolenia klientów oraz ograniczania ryzyka występowania różnego rodzaju kryzysów wizerunkowych. 

Rozwój technologiczny powoduje, że w tym momencie istnieje bardzo poważne ryzyko występowania bardzo wielu zagrożeń w ramach przestrzeni wirtualnej. Aby mieć pewność, że wszystkie firmowe dane będą zabezpieczone we właściwy sposób, należy postawić na współpracę z profesjonalną firmą outsourcingową IT. Wówczas system informatyczny firmy będzie właściwie zabezpieczony, a ryzyko wystąpienia ataku hakerskiego zostanie ograniczone do absolutnego minimum.

Jedną z renomowanych firm, która świadczy usługi outsourcingu IT, jest Mindbox. Na https://mindboxgroup.com/pl/ dostępne są szczegółowe informacje na jej temat.  

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności