ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Wstrzymano sporo zasiłków

Autor CowKrakowie.pl
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Wstrzymano sporo zasiłków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o działaniach kontrolnych, które zostały przeprowadzone na terenie Małopolski w 2023 roku.

reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

reklama

W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Od stycznia do grudnia 2023 r. w Małopolsce w 1,6 tys. spraw skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę 10,5 tys. dni absencji. Kwota oszczędności to niemal 1 mln zł.

Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które utrudniają powrót do zdrowia.

W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba je oddać. W 2023 r. w regionie 596 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie. Z tego powodu wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości niemal 1,2 mln złotych.

Zobacz także:

A4 Katowice-Kraków: Będzie wymiana nawierzchni

Nie dajcie się oszukać. Multikino ostrzega

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności