Wybudowane zostaną nowe żłobki samorządowe

Autor CowKrakowie.pl
Wybudowane zostaną nowe żłobki samorządowe

Na terenie Krakowa powstaną kolejne żłobki. W najbliższych latach liczba miejsc opieki na najmłodszymi zwiększy się o blisko 1100 deklaruje Zarząd Inwestycji Miejskich.

reklama

W planach jest budowa nowych żłobków i modernizacja już istniejących. Zadania mają zapewnione dofinansowanie w ramach rządowego programu MALUCH+ na lata 2022 – 2029.

reklama

Planowane inwestycje:

Dzielnica VI Bronowice

W miejscu dawnego przedszkola przy ul. Jabłonkowskiej 29a powstanie nowy żłobek dla 150 dzieci. W tym roku planowane jest wybór wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych. Te mogłyby się zacząć już pod koniec 2024 roku. Budynek będzie realizowany w technologii modułowej. Oprócz tego zagospodarowany będzie teren wokół nowej placówki.

Dzielnica VII Zwierzyniec

W przypadku dzielnicy VII żłobek samorządowy ma być budowany w technologii tradycyjnej przy ul. Ks. Józefa. Planuje się, że w placówce będzie mogło opiekę znaleźć ok. 100 maluchów. Żłobek ma zostać wybudowany na gminnej działce na wysokości ul. Benedyktowicza.

W pierwszym etapie planowane jest opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego.

Dzielnica VIII Dębniki

W tej dzielnicy nowy żłobek ma powstać przy ul. Działowskiego. Będzie to również placówka dla 150 dzieci. W tym roku planowane jest uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę i rozpoczęcie robót budowlanych.

Dzielnica X Swoszowice

W tej dzielnicy żłobek powstanie przy ul. Wróblowickiej. Placówka będzie dostępna dla 80 dzieci. W tym roku przewidziane jest opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy żłobka w technologii modułowej, następnie zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

Dzielnica XIII Podgórze

Dwie nowe placówki żłobkowe powstaną także w dzielnicy XIII Podgórze. Pierwsza z nich przy ul. Rybitwy. Zgodnie z założeniem, ma się tam znaleźć miejsce dla 100 dzieci. na ten rok, planowane opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego dla budynku w technologii modułowej. A następnie, pod koniec roku, ogłoszenie przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane.

Drugi z podgórskich żłobków ma powstać przy ul. Krzemionki. Planuje się, że w tej placówce będzie miejsce dla 100 maluchów. W tym roku planowane jest ogłoszenie zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych. Prace budowlane powinny się rozpocząć w IV kwartał tego roku.

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie

O nowe żłobki wzbogaci się też dzielnica Wzgórza Krzesławickie. Przy ul. Wadowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Glinik planowany jest żłobek w technologii modułowej. Ma się tam znaleźć miejsce dla ok. 100 dzieci. W tym roku ma zostać opracowana koncepcja i programu funkcjonalno-użytkowego. W kolejnym etapie wyłoniony będzie wykonawca dokumentacji i robót budowlanych.

Drugi ze żłobków w tej dzielnicy planowany jest przy ul Lubockiej. Będzie to mniejsza placówka niż poprzednie. Przewidziano tam ok. 50 miejsc dla maluchów. Budynek ma być realizowany w technologii modułowej. W tym roku planowane jest opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej oraz programu funkcjonalno-użytkowego wraz z obliczeniem planowanych kosztów prac projektowych i planowanych kosztów robót budowlanych.  Następnie opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Dzielnica XVIII Nowa Huta

W tej dzielnicy planowane są cztery inwestycje żłobkowe. Pierwsza z placówek – dla 70 dzieci – powstanie przy ul. Drożyska. Niebawem ogłoszony będzie przetarg na opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego, a po wykonaniu tego zakresu – ZIM będzie chciał wyłonić wykonawcę projektu i robót budowlanych

Druga placówka w dzielnicy Nowa Huta to żłobek przy ul. gen Karaszewicza-Tokarzewskiego. W budynku wygospodarowane będzie miejsce dla 50 maluchów. Obecnie trwa opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Jeszcze w tym roku przetarg na projekt i budowę.

Z kolei przy ul. Niebyłej powstanie żłobek dla 80 dzieci. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej inwestycji jeszcze w tym roku przetarg na projekt i budowę po opracowaniu koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego.

O dodatkowe miejsca dla dzieci wzbogaci się też najstarsza część Nowej Huty. Działający na os. Willowym 2 żłobek zostanie przebudowany, dzieci czemu placówka będzie mogła przyjąć o 50 maluchów więcej niż obecnie. A więc po realizacji zadania zaoferuje 150 miejsc. W tym roku planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych. Ponieważ budynek jest pod ochroną konserwatorską, na prace modernizacyjne udało się uzyskać dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Zobacz także:

Planowana jest podwyżka cen za przejazd A4 Katowice-Kraków

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności