W galerii handlowej policjanci zatrzymali 16-letnią oszustkę

Autor CowKrakowie.pl
W galerii handlowej policjanci zatrzymali 16-letnią oszustkę

Na terenie Krakowa została ujęta 16-letnia oszustka. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem do spraw nieletnich. Policja prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.

reklama

13 lutego policjanci ze Skały zostali powiadomieni o oszustwie dokonanym na szkodę 76-latki z powiatu krakowskiego, w wyniku którego kobieta straciła swoje oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych oraz 2 000 dolarów amerykańskich. Okazało się, że seniorka uwierzyła oszustom działającym metodą „na policjanta”.

reklama

Zaczęło się od odebrania telefonu stacjonarnego przez pokrzywdzoną. Odezwał się mężczyzna, który przedstawił się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podał swoje dane i numer legitymacji. Kolejno oświadczył kobiecie, że Policja jest w trakcie szukania oszustów, którzy napadają na osoby i właśnie ona jest na ich liście, dlatego jej pieniądze są zagrożone. W międzyczasie polecił kobiecie wykręcenie numeru 997, bez rozłączania się, celem potwierdzenia na Policji u „innego policjanta” jego danych, co też uczyniła i takie też potwierdzenie od wspólnika oszusta, również podającego się za policjanta, otrzymała.

Zostawiła pieniądze przy drzewie

Następnie do rozmowy powrócił poprzednik, namawiając seniorkę na wypłatę pieniędzy z banku.  Kiedy kobieta odmówiła, wówczas oszust wybadał, ile posiada gotówki w domu i w celu „ochrony” tych pieniędzy polecił pozostawienie ich w wyznaczonym miejscu, przy drzewie, na terenie gminy Iwanowice. Podkreślił, że jest to tajna akcja i seniorka musi postępować zgodne z jego wskazówkami, jeżeli nie chce stracić swoich oszczędności. Tak też 76-latka zrobiła, zapakowała do reklamówki całą posiadaną w domu gotówkę w kwocie 40 tysięcy złotych oraz 2 000 dolarów amerykańskich i pozostawiła we wskazanym miejscu, po czym wróciła do domu. Od tego momentu kontakt seniorki z oszustami się urwał, a ona sama zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.

Sprawą zajęli się również kryminalni z Krakowa, którzy w wyniku dynamicznych działań namierzyli osoby mogące mieć związek z tym przestępstwem. Jeszcze tego samego dnia, na terenie Krakowa, w jednej z galerii handlowych, zatrzymali 16-latkę, przy której znaleźli gotówkę, jak się okazało, stanowiącą własność oszukanej chwile wcześniej 76-latki z powiatu krakowskiego.

Teraz 16-latka za swój czyn odpowie przed sądem do spraw nieletnich, który zdecyduje o zastosowaniu wobec niej odpowiedniego środka wychowawczego.

Śledczy prowadzą czynności zmierzające do ustalenia wspólników nieletniej.

"Dolary leżą na stole"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności