Podwyżka cen za przejazd A4 Kraków-Katowice. Stanowisko GDDKiA 

Autor CowKrakowie.pl
Podwyżka cen za przejazd A4 Kraków-Katowice. Stanowisko GDDKiA 

Planowane są podwyżki za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice. Do sprawy odniosła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

reklama

Kilka dni temu informowaliśmy na łamach CowKrakowie.pl o planowanych podwyżkach za przejazdy autostradą A4. Jest w tej sprawie stanowisko GDDKiA.

reklama

Planowana podwyżka od 1 kwietnia:

  • kategoria 1 (innych niż motocykle) – o 1 zł, z kwoty 15 PLN do kwoty 16 PLN;
  • kategoria 2, 3, 4 i 5 – o 3 zł, z kwoty 46 PLN do kwoty 49 PLN,

Zmienione stawki mają obowiązywać na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) – w Mysłowicach i Balicach.

Co na to GDDKiA?

W ocenie GDDKiA wzrost cen jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych.

Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. GDDKiA zwróci się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd.

Warto także zaznaczyć, że podniesienie opłat może spowodować, że część kierowców wybierze drogi alternatywne. Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. Stoi również w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju – zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

 Te artykuły mogą cię zainteresować:

Policjanci wkroczyli do 15 mieszkań na terenie Krakowa

Niezwykłe odkrycie na Zamku Królewskim na Wawelu

Nowoczesny autobus będzie woził krakowskich pasażerów [ZDJĘCIA]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności