O godzinie 12:00 ulicami Krakowa przejdzie pochód

Autor CowKrakowie.pl
O godzinie 12:00 ulicami Krakowa przejdzie pochód

10 lutego w Krakowie odbędzie się kolejne ciekawe wydarzenie. O godzinie 12:00 ulicami miasta wyruszy pochód combrowy, który rozpocznie się na Starym Kleparzu.

reklama

Tematem przewodnim tegorocznego Babskiego Combra jest kobieca inicjacja, czyli przechodzenie z dziewczeństwa do kobiecości a przez to poszukiwanie swojego unikalnego sposobu bycia w harmonii ze Światem doświadczając w ludzkiej i pozaludzkiej wspólnocie.

reklama

Babski Comber to rytuał, który w polskiej kulturze ludowej stanowi strzęp tradycji kręgowej. W wielu regionach Polski w okresie karnawału, inaczej zwanego zapustami, odbywały się niedostępne dla mężczyzn i dzieci spotkania kobiet. Miały często one charakter suto zakrapianej, rubasznej imprezy. Był to okres roku, w którym kobiety bardziej hucznie świętowały. W Krakowie ze zwyczajem tym związane jest podanie o wójcie z podkrakowskich Piasków, który gnębił przekupki. W dniu jego śmierci i w każdą jej rocznicę krakowskie baby targały słomianą kukłę na Rynek i paliły ją, tańcząc przy tym, śpiewając oraz dokuczając mijanym mężczyznom.

Trasa

Pochód combrowy rozpocznie się na Starym Kleparzu o godzinie 12:00, po czym przejdzie ulicą Sławkowską a następnie do Sukiennic – a zakończy się potańcówką w Pałacu Krzysztofory. Podczas pochodu kobietom współtworzącym i przeżywającym obrzęd towarzysz będzie sieć rybacka, do której zaproszeni goście będą mogli przyczepić wycięte z papieru śledzie, z zapisanymi na nimi życzeniami, radami i dobrymi myślami na dalszą kobiecą drogę, nowy cykl, nowy początek…

W trakcie przemarszu mogą pojawiać się wśród jego uczestników tajemnicze postacie: maszkary, zwierzęta, mężczyźni przebrani za kobiety, Zapust czy Wstępna Środa. Przybranie innej niż ludzka formy ma na celu identyfikację z jakościami, które mają wspierać kobiety w wyrażaniu swojej autentyczności. Symbolizuje ono również połączenie się z nieludzką częścią naszej wspólnoty: duchami, zwierzętami, roślinami, żywiołami oraz nadaje ciała zjawiskom abstrakcyjnym takim jak zabawa i post.

Źródło: Muzeum Krakowa

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dzięki kuponowi za pobyt w hali basenowej zapłacisz 15,00 zł [SZCZEGÓŁY AKCJI]

Wstęp na lodowisko przed Nowohuckim Centrum Kultury będzie bezpłatny

Wielka sztuka z nową technologią zawita do Krakowa [CENNIK, GODZINY OTWARCIA]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności