Niezwykłe odkrycie na Zamku Królewskim na Wawelu

Autor CowKrakowie.pl
Niezwykłe odkrycie na Zamku Królewskim na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu poinformował o niezwykłym i rzadkim odkryciu. Zabytek został znaleziony w czasie trwających badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej.

reklama

Wawel kolejny raz zaskoczył. Tym razem poinformowano o wyjątkowym odkryciu jakim jest wczesnośredniowieczny pierścień.

reklama

Znajdował się on w warstwie archeologicznej, zalegającej na szczycie reliktów kamiennej konstrukcji (prawdopodobnie wału obronnego). Pierścień posiada ozdobną tarczkę o wrzecionowatym kształcie. Znajduje się na niej ornament antropomorficzny, przedstawiający schematycznie dwie, przeciwstawne twarze. Przedmiot ten należy datować na XI-XII wiek – informuje Zamek.

Jerzy Trzebiński z Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu zaznacza, że z terenu całej Polski znanych jest zaledwie kilka złotych, wczesnośredniowiecznych pierścieni. Tego typu ozdoby zwykle były zupełnie pozbawione ornamentu lub zawierały ornament geometryczny. Egzemplarz okryty na Wawelu jest unikatowy ze względu na swoje zdobienie. Jest to jedyny przykład, kiedy na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z terenu Polski przedstawione są wizerunki ludzkie (i w ogóle figuralne). Co więcej, jest to przedstawienie pozbawione odwołań do religii chrześcijańskiej. Dwie, przeciwstawne twarze mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, w której pojawia się Janus – bóg o dwóch twarzach. Sama forma przedmiotu jest dość typowa dla obszaru Polski, w związku z czym na chwilę obecną wydaje się, że jest to wyrób lokalny.

Do kogo mógł należeć pierścień? Niewątpliwie do przedstawiciela elity państwa piastowskiego. Można przypuszczać, że była to raczej osoba świecka i kobieta, ale trudno to jednoznacznie określić.

Źródło i foto Zamek Królewski na Wawelu

"Pierścień na wawelu"
"Pierścień na wawelu"
"Znaleziony pierścień na Wawelu"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności