Zniszczył pomnik na terenie Muzeum KL Plaszow. Jest już w rękach policji

Autor CowKrakowie.pl
Zniszczył pomnik na terenie Muzeum KL Plaszow. Jest już w rękach policji

Funkcjonariusze z krakowskiej policji zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o zniszczenie jednego z pomników na terenie muzeum KL Plaszow w Krakowie. Obiekt został uszkodzony za pomocą zaparkowanej nieopodal koparki, która została bezprawnie wykorzystana.

reklama

15 stycznia policja otrzymała zgłoszenie o uszkodzeniu jednego z pomników na terenie Muzeum KL Plaszow w Krakowie. Po przybyciu na miejsce mundurowi zabezpieczyli ślady, ustalając jednocześnie, że do zniszczenia pomnika, stanowiącego zabytek doszło w nocy z 13 na 14 stycznia br. za pomocą zaparkowanej nieopodal koparki, która według właściciela miała zostać bezprawnie wykorzystana. Ponadto sprawca w trakcie korzystania z pojazdu dokonał w nim poważnych uszkodzeń. W sumie przedstawiciel muzeum w związku z uszkodzeniem pomnika oraz innej infrastruktury na terenie muzeum wycenił straty na ponad 80 tysięcy złotych. Właściciel uszkodzonej koparki poniósł natomiast straty sięgające ponad 60 tysięcy złotych.

reklama

Wytypowano mężczyznę

Po przeanalizowaniu zebranego materiału dowodowego policjanci wytypowali mężczyznę podejrzewanego o zniszczenia na terenie muzeum. W związku z tym 19 stycznia br. kryminalni udali się w rejon Borku Fałęckiego, gdzie w trakcie obserwacji rejonu, w którym zamieszkiwać miał sprawca zauważyli mężczyznę będącego w ich zainteresowaniu. Po wylegitymowaniu oraz poinformowaniu 36-latka o powodzie policyjnej interwencji funkcjonariusze zatrzymali, a następnie przewieźli mężczyznę do pobliskiego komisariatu. W trakcie przesłuchania 36-latek przyznał się do winy, tłumacząc swoje zachowanie spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu, twierdząc, że w momencie zdarzenia nie miał świadomości tego co robi.

Mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku, uszkodzenia mienia oraz uszkodzenia cudzego pojazdu w trakcie jego bezprawnego użycia. Jako że, 36-latek działał w warunkach recydywy, grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności. Ponadto wobec mężczyzny prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

O sprawie informowało Muzeum

Pomnik, który stanowił symboliczny nagrobek Sary Szenirer został zdewastowany, jak również naruszono dwa elementy oznaczeń granic cmentarzy żydowskich leżących na terenie byłego obozu pracy i koncentracyjnego Plaszow. Sprawca włamał się do koparki podwykonawcy firmy RE-Bau.

Sara Schenirer zmarła 1 marca 1935 roku w Krakowie. Została pochowana na cmentarzu Gminy Wyznaniowej w Krakowie przy ul. Abrahama. W 2004 r. na terenie byłego obozu Plaszow umieszczono jej upamiętnienie.

Zobacz także:

Spektakularne pokazy w Krakowie. Już za kilka dni!

Jeden weekend i trzy festiwale z pysznym jedzeniem w Krakowie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności