Takiej licytacji dla WOŚP jeszcze nie było. Wawel przygotował coś specjalnego!

Autor CowKrakowie.pl
Takiej licytacji dla WOŚP jeszcze nie było. Wawel przygotował coś specjalnego!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Zamek Królewski na Wawelu wyszedł z świetną propozycją. Będzie można zwiedzić niedostępny strych zamku, o którym ostatnio jest głośno w mediach.

reklama

To stąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Kraków. Wstęp mają tu jednak tylko nieliczni pracownicy zamku.

reklama

Rys historyczny

Po przejęciu Wawelu spod okupacji austriackiej w 1905 roku zdecydowano o wykonaniu nowego dachu nad Zamkiem Królewskim. Zostały przygotowane trzy wersje projektu.

Pierwszy zakładał odtworzenie dachu w niezmienionym kształcie, drugi – wykonanie nowej konstrukcji drewnianej, trzeci – opracowanie konstrukcji stalowej. Ostatecznie zdecydowano o budowie stalowej konstrukcji na podstawie zebranej ikonografii nawiązującej kształtem do pierwotnego dachu z okresu renesansu.

Po publikacji zdjęć i informacji o strychu. Do Zamku Królewskiego na Wawelu zaczęły spływać zapytania o zwiedzanie tego miejsca.

Podjęto decyzję

Zamek postanowił dać na licytację WOŚP możliwość zobaczenia tego niedostępnego miejsca. Zwycięzcy aukcji poznają mało znaną historię powstawania wawelskiej rezydencji, doświadczą historii – dosłownie – na wyciągnięcie ręki, wejdą tam, gdzie na co dzień nie sięga wzrok żadnego zwiedzającego.

Co ważne – przewodnikiem będzie Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Szczegóły tej wyjątkowej licytacji znajdziecie pod tym linkiem.

"Strych na wawelu zwiedzanie"
Fot. Zamek Królewski na Wawelu
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności