Sąd unieważnił uchwałę o strefie czystego transportu

Autor CowKrakowie.pl
Sąd unieważnił uchwałę o strefie czystego transportu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę o strefie czystego transportu. Obecnie wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Rozpatrywane przez dzisiejszy sąd skargi na uchwałę o SCT zostały złożone w ubiegłym roku przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz dwóch mieszkańców Bartłomieja Krzycha i Radosława Zająca.

reklama

Sąd uchylił uchwałę

Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął 11 stycznia decyzję. Skargi mieszkańców zostały odrzucone. Natomiast rozpatrzono sprawę wojewody, który w uzasadnieniu skargi zakwestionował zgodność zapisów miejskiej uchwały z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Założenia SCT

Od 1 lipca 2024 do Krakowa nie wjadą samochody osobowe i ciężarowe zarejestrowane po 1 marca 2023 roku, które nie spełniają norm co najmniej Euro 3 w przypadku aut benzynowych i LPG, a w przypadku diesli norm – co najmniej Euro 5.

Od 1 lipca 2026 r. wszystkie pojazdy, niezależnie od daty ostatniej rejestracji, podlegać będą tym samym wymogom:

  • w przypadku pojazdów zasilanych benzyną (także z instalacją LPG) – minimum norma Euro 3/ Euro III lub odpowiadające im daty produkcji;
  • w przypadku pojazdów z silnikami Diesla (także z instalacją LPG) – minimum norma Euro 5/ Euro V lub odpowiadające im daty produkcji.

Źródło RMF 24

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności