Kredyt hipoteczny od A do Z: zasady, wymagania i warunki uzyskania kredytu

artykuł sponsorowany
Kredyt hipoteczny od A do Z: zasady, wymagania i warunki uzyskania kredytu

Aby marzenie o posiadaniu własnego mieszkania lub domu stało się rzeczywistością, potrzeba dużej determinacji. Prawda jest taka, że stosunkowo niewielu stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Taką inwestycję uznaje się raczej za przywilej ludzi bogatych, którzy dysponując wystarczającym kapitałem, mogą wybrać dla siebie wymarzone „M” i od razu za nie zapłacić. Większość Polaków i Polek szuka innych rozwiązań, które umożliwią sfinansowanie tego celu. Stąd tak duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne zdecydowanie wyróżniają się na tle innych produktów bankowych. Ich specyficzny charakter wyraża się nie tylko poprzez zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości, lecz także pewne specyficzne cechy stanowiące o jego atrakcyjności dla potencjalnych kredytobiorców. Kredyty hipoteczne zazwyczaj opiewają na wysokie kwoty, gdyż wnioskowana suma musi wystarczyć na sfinansowanie poważnej inwestycji. Są one udzielane na długi czas i z tego względu bank wymaga od klienta różnych form zabezpieczenia. Jak wspomniano, jedną z podstawowych jest ustanowienie hipoteki na rzecz banku na kredytowanej nieruchomości bądź innej nieruchomości, która z uwagi na swoją wartość oraz zbywalność spełnia wymagania danego banku. Poza tym konieczne jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, a także zgromadzenie wymaganego wkładu własnego. Dodajmy, że cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest stosunkowo niskie oprocentowanie, co z punktu widzenia klienta może być argumentem kluczowym, ponieważ przekłada się to na niższe raty. Sprawia to, że spłata zobowiązania staje się bardziej przystępna.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest atrakcyjną opcją finansowania długoterminowych projektów. Środki z kredytu możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, domu, działki bądź udziałów w nieruchomości. Kredytem hipotecznym możemy sfinansować również budowę domu, remont oraz doposażenie nieruchomości, a także zakup działki budowlanej. Umowa kredytowa musi być zawarta na piśmie i wskazywać, na który cel kredyt został udzielony. Warto też wspomnieć, że od lipca 2023 roku realizowany jest rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”. To forma pomocy dla osób nabywających nieruchomość za kredyt hipoteczny. Program składa się z dwóch filarów i obejmuje: Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz Konto Mieszkaniowe: https://www.creditspace.pl/konto-mieszkaniowe/. Jest  dofinansowany z budżetu państwa.

Jakie wymagania należy spełnić, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Podstawowe kryterium to wkład własny i zdolność kredytowa. Wysokość kwoty, jaką kredytobiorca musi wpłacić na poczet kredytu hipotecznego, ustala bank udzielający kredytu. Wkład własny stanowi część zapłaty za nieruchomość. Wynosi on zwykle 20% wartości nieruchomości: https://www.creditspace.pl/jaki-trzeba-miec-wklad-wlasny/. Klienci niektórych banków mogą liczyć na kredyt z 10-procentowym wkładem własnym. Jednak wszystko zależy od indywidualnych umów z instytucją finansową.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Na rynku finansowym istnieje obecnie szeroki wybór banków oferujących kredyty hipoteczne. Sprawia to, że znalezienie najlepszej opcji może być dla Ciebie trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy na ten temat. Rozwiązaniem, z którego warto w tej sytuacji skorzystać, jest rzetelny ranking kredytów hipotecznych, który można stworzyć w portalu Credit Space wg własnych, indywidualnych preferencji . Zawiera on szczegółowe zestawienie najważniejszych parametrów, które mogą wpływać na korzystność danej propozycji. Dzięki rankingowi możesz dowiedzieć się, jakie warunki oferują najpopularniejsze instytucje finansowe, co może znacząco ułatwić podjęcie decyzji. Dobrym wyjściem będzie też skorzystanie z usług profesjonalnego eksperta kredytowego.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności