Kraków zaproponował rozwiązanie dla „Jubilatki”, która niebawem zostanie zamknięta

Autor CowKrakowie.pl
Kraków zaproponował rozwiązanie dla „Jubilatki”, która niebawem zostanie zamknięta

Sklep „Jubilatka”, który znajduje się na os. Teatralnym w Krakowie planuje niebawem zamknięcie. W tej sprawie zorganizowane zostało spotkanie z właścicielką i przedstawicielami Zarządu Budynków Komunalnych.

reklama

Kilka dni temu media obiegła informacja o planowanym zamknięciu „Jubilatki”. Do sprawy odniósł się wiceprezydent Andrzej Kulig, który zapowiadał spotkanie właścicielki z przedstawicielami Zarządu Budynków Komunalnych.

reklama

Co miasto zaproponowało „Jubilatce”?

Urząd Miasta Krakowa poinformował, że przedstawiciele ZBK spotkali się z właścicielką zamykanego sklepu. Rozważano różne, dopuszczalne prawnie, formy pomocy. Możliwe jest podnajęcie przez nią do 50 proc. powierzchni lokalu na rzecz innego przedsiębiorcy lub podział lokalu, co ułatwiają cztery osobne wejścia. Przy zastosowaniu obu rozwiązań ograniczona byłaby powierzchnia najmu, a równocześnie spadłyby koszty związane z utrzymaniem sklepu. Pani Barbara (właścicielka) rozważa również przeniesienie działalności do innego gminnego lokalu o znacznie niższej powierzchni, w czym miasto będzie starało się jej pomóc.

Lokal ma dużą powierzchnię

Zarząd Budynków Komunalnych zaznacza, że możliwe jest też ponowne skierowanie tego lokalu do licytacji, ale przy tak dużej powierzchni, w ocenie przedsiębiorcy, nawet zejście z czynszu o 20 zł za każdy metr nie spowoduje, że działalność ta będzie rentowna.

Lokal ma bardzo dużą powierzchnię – parter zajmuje 300 m2, a piwnica 117,45 m2, co stanowi duży problem w tej sytuacji. Powierzchnia przekłada się na wielkość opłat związanych z utrzymaniem sklepu, w tym kosztów ogrzewania i prądu.

Koszty

Właścicielka „Jubilatki” wynajęła od miasta lokal w 2011 r., w trybie konkurencyjnym, czyli w ramach ustnej licytacji. O stawce czynszowej, do jakiej warto licytować ten lokal, decydowała pani Barbara. Stawka wyjściowa wynosiła 22 zł za 1 m2. Właścicielka zaproponowała w licytacji stawkę 45 zł za 1 m2. Czynsz za najem lokalu ustalono w wyniku własnej decyzji najemcy i w granicach jego możliwości finansowych. Warto tu zaznaczyć, że czynsz nigdy nie był podwyższany przez miasto w sposób uznaniowy – wylicytowana w aukcji stawka była jedynie waloryzowana o wskaźnik inflacji – zaznacza ZBK

W okresie pandemii COVID-19 miasto, na wnioski najemcy, przyznawało obniżki czynszu lokalu na ogólną kwotę blisko 60 tys. zł.

Wyjściowe przy licytacji stawki czynszu lokali położonych w Nowej Hucie są znacznie niższe niż w innych częściach miasta. Przykładowo dla działalności takiej jak prowadzona obecnie w lokalu stawka wyjściowa do licytacji czynszu w Nowej Hucie wynosi 31,40 zł/m2, natomiast dla porównania, w ścisłym centrum miasta – 86,30 zł/m2.

Sklep „Jubilatka” znajduje się pod adresem os. Teatralne 11. Na chwilę obecną czynny ma być do końca lutego 2024 r.

Zobacz także:

W Krakowie znaleziono sporą sumę pieniędzy. Poszukiwany jest właściciel

Będzie nowa organizacja ruchu. Zamykają skrzyżowanie!

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności