Trasa Wolbromska otwarta!

Autor CowKrakowie.pl
Trasa Wolbromska otwarta!

Trasa Wolbromska została oficjalnie otwarta dla kierowców! Realizacja nowej drogi wylotowej na północy Krakowa rozpoczęła się w II połowie 2022 roku. Teraz można już z niej korzystać.

reklama

W dzisiejszym oficjalnym otwarciu drogi udział wzięli wicemarszałek Łukasz Smółka i Andrzej Kulig zastępca prezydenta Krakowa.

reklama

Trasa Wolbromska – zachodnia obwodnica Zielonek poprawi wyjazd z Krakowa na północ i odciąży istniejące drogi dojazdowe do naszego miasta z terenu gminy Zielonki. Będzie także stanowić alternatywę dla ulicy Jasnogórskiej czy al. 29 Listopada. Nowa droga połączy się docelowo z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Zachodnia obwodnica Zielonek stanowi element większego układu komunikacyjnego, który zacznie funkcjonować w całości po otwarciu Północnej Obwodnicy Krakowa. Ruch po obwodnicy Zielonek, zarówno na terenie miasta Kraków, jak i miejscowości Zielonki, zgodnie z tymczasową organizacją ruchu będzie odbywał się od ul. Pachońskiego w Krakowie, poprzez rondo turbinowe na wysokości łącznika z ul. Glogera w kierunku północnym, a następnie przez sieć dróg lokalnych przebudowywanych w ramach budowy Północnej Obwodnicy Krakowa.

Co zrobiono?

W ramach zadania powstał około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowano łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Przebudowana na długości około 200 metrów została ul. Glogera. W ramach zadania powstał wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy (4011 m chodników i 1875 m dróg rowerowych).

Wybudowano nową i przebudowano istniejącą infrastrukturę sieci podziemnych, w tym system odwadniający. Trasą Wolbromską poprowadzona będzie komunikacja autobusowa. W ramach zadania wybudowano pętlę autobusową. Nasadzono ponad 500 drzew i krzewów.

Koszt

Zadanie dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. Na krakowską część zadania, której wartość to 80 mln zł, uzyskano dotację w wysokości prawie 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

CowKrakowie.pl poleca:

Nowe połączenie lotnicze! Polecimy z Krakowa do malowniczego zakątka Portugalii

Od 2 stycznia na ulice Krakowa wyjedzie nowa linia autobusowa

Kierowcy będą mieć powody do zadowolenia. Na ul. Grzegórzeckiej zmieni się organizacja ruchu

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności