Sylwester w Krakowie

Autor CowKrakowie.pl
Sylwester w Krakowie

Czy na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się impreza sylwestrowa? Wiele osób zadaje sobie w ostatnim czasie to pytanie.

reklama

Spieszymy z odpowiedzią – w tym roku nie ma w planach dużej imprezy sylwestrowej w mieście. Jednak zapewne mieszkańcy Krakowa około północy pojawią się na Rynku Głównym, żeby wspólnie powitać 2024 rok.

reklama

Sylwester w Krakowie – to warto wiedzieć

31 grudnia odbędzie się 19. edycja Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Uczestnicy wystartują o godzinie 12:00 na Małym Rynku. Jest to spektakularne wydarzenie, ponieważ sporo osób się przebiera w oryginalne stroje. Więcej o tym przeczytacie w naszym artykule: W niedzielę będzie się działo w Krakowie. Przed nami świetne wydarzenie

Jak będzie funkcjonować komunikacja miejska 31.12 i 1 stycznia?

31 grudnia zostaną wprowadzone wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych:

Linie tramwajowe:

 • nr 62, 64, 69 – będą kursować według rozkładów jak w noc z soboty na niedzielę.

Linie autobusowe:

 • nr 604 – zostanie uruchomiona specjalna linia nocna na trasie: „Prądnik Biały” – po trasie linii nr 904 do skrzyżowania ul. Nowosądeckiej i Łużyckiej, następnie: ul. Witosa, ul Halszki, ul. Stojałowskiego, pętla „Os. Kurdwanów”, ul. Stojałowskiego, ul. Herberta, ul. Myślenicka, ul. Merkuriusza Polskiego (powrót: ul. Chałubińskiego, ul. Szybisko), ul. Kąpielowa – „Swoszowice SKA”. Linia będzie kursować co godzinę, zapewniając z linią nr 904 łączną częstotliwość co 30 minut na wspólnym odcinku trasy (Odjazdy z przystanku „Teatr Słowackiego” w obu kierunkach 30 minut po pełnej godzinie)
 • nr 609, 610, 611, 612, 915, 918, 948 – będą kursować według rozkładów jak w noc z soboty na niedzielę
 • nr 903 – będzie kursować w godz. ok. 0.00–4.00 co godzinę
 • pozostałe linie nocne – będą kursować bez zmian

1 stycznia – Nowy Rok:

Autobusy i tramwaje będą kursować według świątecznych rozkładów z następującymi zmianami:

Linie tramwajowe:

 • nr 5, 13 – będą kursować od ok. godz. 13.00/13.30
 • nr 11 – zostanie zawieszona

Linie autobusowe:

 • nr 100, 101, 124, 136, 140, 155, 164, 537 – będą kursować od ok. godz. 13.00/13.30
 • nr 134 – nie będą realizowane dodatkowe kursy
 • nr 191, 578 – zostaną zawieszone
 • nr LR0 – nie będzie kursować

Policja ostrzega

Koniec grudnia to czas, kiedy wiele osób na ostatnią chwilę szuka idealnej oferty sylwestrowego wyjazdu. Pamiętajmy, że robiąc to w pośpiechu, możemy natknąć się na oszustów, którzy w atrakcyjnych cenach oferują m.in. noclegi.

Jak działają oszuści? W Internecie znajdujesz atrakcyjną ofertę pobytu w hotelu lub pensjonacie, rezerwujesz termin, wpłacasz zaliczkę, po czym kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa, a Ty zostajesz bez pieniędzy i wymarzonego pobytu. Tak najczęściej wyglądają przypadki oszustwa na tzw. wirtualny pensjonat. Przed nami ostatnie dni roku i czas wyjazdów na Sylwestra. Zanim zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, należy wnikliwie sprawdzić obiekt, do którego zamierzamy się udać.

Apel KSOZ

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt (KSOZ) zwraca się z apelem, aby ze względu na dobro zwierząt nie świętować nadejścia Nowego Roku głośnymi petardami i fajerwerkami.

Pamiętajmy, że zwierzęta mają znacznie czulszy słuch i słyszą wystrzały o wiele głośniej niż ludzie, a sylwestrowa kanonada wywołuje u nich niewyobrażalne stany lękowe i przerażenie. W rezultacie ta jedyna w roku noc to także czas masowych zaginięć i ucieczek psów czy kotów, które często nigdy nie zostają odnalezione, a w wielu przypadkach kończy się to ich śmiercią. W wyniku wystrzałów umierają one bowiem m.in. na zawał serca, giną pod kołami samochodów albo padają z wycieńczenia.

W podobny sposób na fajerwerki reagują również dzikie zwierzęta, mieszkające w miastach, których w żaden sposób nie można do takiego huku przygotować, tak samo jak ptaków, które podczas panicznej ucieczki narażone są na zderzenia z różnymi przeszkodami, a potem zalegają martwe na ulicach i chodnikach.

Bezpłatny postój w Nowy Rok

Zarząd Dróg Miasta Krakowa przypomina, że w Nowy Rok nie będą pobierane opłaty za postój w obszarze płatnego parkowania.

Zobacz także:

Uruchomiono nową atrakcję w Krakowie [CENNIK, GODZINY OTWARCIA]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności