Pociągiem na Podhale. Zakończyły się zasadnicze prace

Autor CowKrakowie.pl
Pociągiem na Podhale. Zakończyły się zasadnicze prace

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły zasadnicze prace w ostatnim etapie inwestycji, zapewniające krótsze i komfortowe podróże kolejową zakopianką.

reklama

Wznowione zostały bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. Kolejne zmodernizowane stacje i przystanki zwiększyły dostępność i ułatwiły komunikację w przejazdach dalekobieżnych oraz regionalnych – informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

reklama

Od dziś, 22 grudnia komfort w przejazdach kolejową zakopianką zwiększyły kolejne obiekty dla  podróżnych. Do 28 zmodernizowanych oraz nowych stacji i przystanków dołączyły: Biały Dunajec i Zakopane. Dostępność do kolei ułatwią również dodatkowe punkty zatrzymywania się pociągów:  Bańska Niżna, Poronin Misiagi i Chabówka Stadion. 

Krótsza podróż

Zrealizowano już zasadniczą część robót, umożliwiającą przed Świętami wznowienie ruchu kolejowego i dojazd pociągiem do końcowej stacji Zakopane. Dzięki inwestycji zarządcy infrastruktury kolejowej pasażerowie szybciej dojadą na Podhale, m.in. z Trójmiasta, Warszawy i z Krakowa. Podróż najszybszym pociągiem ze stolicy Małopolski do Zakopanego zajmuje ok. 2 godzin i 30/40 min. Trasa jest przygotowana do prędkości jazdy pociągów – max. 100 km/h dla linii 97 Skawina – Sucha Beskidzka i 98 Sucha Beskidzka – Chabówka oraz max. 120 km/h dla linii 99 Chabówka – Zakopane.

Sprawność i bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zapewnia m.in. ponad 100 km zmodernizowanych torów, 130 nowych rozjazdów, 300 obiektów inżynieryjnych, tj. mostów, przepustów oraz nowa łącznica kolejowa w Chabówce.

Dalsze prace po nowym roku

Po zimowych podróżach, przy dogodniejszych warunkach pogodowych, dokończone będą pozostałe roboty, m.in. na stacji Zakopane. Obejmą one nawierzchnię na peronach, montaż wiat oraz prace wykończeniowe i porządkowe, których realizację uniemożliwiała obecna aura. Docelowo, m.in. po przeprowadzeniu wstępnej eksploatacji i dokończeniu prac na wiosnę, również okołotorowych (budowa dróg), najkrótszy czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego powinien wynosić ok. 2 godz.15 /20 minut.

CowKrakowie.pl poleca:

Kierowcy będą mieć powody do zadowolenia. Na ul. Grzegórzeckiej zmieni się organizacja ruchu

Wyjątkowy koncert z okazji 10-lecia TAURON Areny Kraków. Ogłoszono kolejne gwiazdy

Pomnik Bohdana Smolenia w Krakowie [ZDJĘCIA]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności