Nowatorski zabieg w szpitalu im. św. Jana Pawła II w Krakowie

Autor CowKrakowie.pl
Nowatorski zabieg w szpitalu im. św. Jana Pawła II w Krakowie

Lekarze z krakowskiego szpitala specjalistycznego im. św. Jana Pawła II przeprowadzili nowatorski zabieg. Metoda, która została użyta opisano w światowym piśmiennictwie tylko jeden raz.

reklama

Szpital im. św. Jana Pawła II w Krakowie przekazał świetną wiadomość! W tej placówce został wykonany nowatorski zabieg przy użyciu lasera argonowego na Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych. Warto zaznaczyć, że pojedyncze takie zabiegi zostały wykonane w USA, a w Polsce tylko jeden raz w Warszawie.

reklama

Na czym polegał zabieg?

Pacjentem był mężczyzna, u którego w marcu został wykonany dwuetapowo, zabieg implantacji stentgraftu (tzw. BEVAR). Wskazaniem do takiego postępowania była obecność dużego tętniaka aorty piersiowej i brzusznej. Procedura była skomplikowana i w ograniczonym stopniu finansowana przez NFZ ze względu na wysokie koszty. Proteza jest wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta.

W kontrolnym badaniu tomograficznym wykonanym pacjentowi po kilku miesiącach po operacji, stwierdzono, że poprzez jedną z drobnych tętniczek w okolicy lędźwiowej doszło do odwrócenia przepływu krwi – czyli powstania przepływu krwi wstecznie do wnętrza „wyłączonego” z krążenia przez stentgraft, worka tętniaka. Jest to stosunkowo częste powikłanie wynikające z uwarunkowań anatomicznych i odwrócenia przepływu, gdy proteza wyłączy jamę tętniaka z prądu krwi i nie jest możliwe w większości przypadków do przewidzenia. Stan ten jest potencjalnie niebezpieczny, ponieważ u niektórych pacjentów może prowadzić do dalszego powiększania się rozmiarów tętniaka, a w konsekwencji do jego pęknięcia.

Nowatorskość tej procedury polega na tym, że do przestrzeni dopełnianej krwią w worku tętniaka dotarto poprzez układ żylny, wykonując perforację ściany żyły próżnej dolnej i przylegającej do niej ściany tętniaka, laserem argonowym, który znajduje się w naszym Szpitalu, a który został zakupiony z myślą o zabiegach udrażniania tętnic kończyn w Oddziale Chirurgii Naczyń z Pododdziałem Zabiegów Endowaskularnych oraz tętnic wieńcowych w Oddziale Klinicznym Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Zabieg powyższy wykonano w znieczuleniu miejscowym obu okolic pachwinowych, poprzez kilkumilimetrowe nakłucia obu żył udowych wspólnych i jednej tętnicy udowej wspólnej i wprowadzenie do tych naczyń portów naczyniowych. Przez te porty wprowadzono światłowód, cewnik do podawania specjalnego kleju cyjanoakrylowego ONYX oraz sondę do wewnątrznaczyniowej ultrasonografii (IVUS). Po zabiegu otwory w naczyniach zostały zamknięte szwami automatycznymi.

Źródło i fot. św. Jana Pawła II w Krakowie

"Nowatorski zabieg w szpitalu Jana pawła II w Krakowie"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności