Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wystosowało komunikat do mieszkańców

Autor CowKrakowie.pl
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wystosowało komunikat do mieszkańców

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas używania w Sylwestra pirotechniki. Niestety dochodzi w tym okresie do wielu poważnych wypadków.

reklama

Zanim otworzycie fajerwerki i zaczniecie je używać, to radzimy zapoznać się z poradami od Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które zapewne będzie miało bardzo ciężką noc z 31 na 1 stycznia.

reklama

Najczęstsze i najpoważniejsze urazy spowodowane przez petardy i sztuczne ognie to rozerwanie dłoni i palców oraz rany twarzy. Sztuczne ognie powodują też głębokie oparzenia oraz bardzo groźne uszkodzenia powiek i gałek ocznych. Zwykle do urazu dochodzi, gdy petarda wybuchnie zbyt wcześnie, gdy jeszcze trzymamy ją w ręce. Uszkodzenia mogą być bardzo poważne: rozerwane dłonie, urwane palce. Niestety, bardzo często tkanki są tak mocno uszkodzone w wyniku wybuchu, że nie ma możliwości replantacji oderwanych palców czy dłoni. Często też jesteśmy wtedy pochyleni nad racą, patrzymy na nią i wtedy dochodzi do uszkodzeń i oparzeń twarzy oraz oczu.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zaleca:

należy używać tylko produktów atestowanych ze sprawdzonego źródła

trzeba postępować zawsze zgodnie z instrukcją i zachować podane w niej środki ostrożności

petard nie mogą odpalać dzieci, one powinny stać w bezpiecznej odległości

nie powinny też tego robić osoby nietrzeźwe

nie wolno odpalać rac trzymanych w ręce

nie wolno odpalać rac w pomieszczeniach, w tłumie ani rzucać nimi w inne osoby.

Doszło do wypadku. Co dalej?

Oparzone miejsce należy schłodzić czystą wodą. Niczym nie smarować! Jeśli pojawią się pęcherze, to nie należy ich nakłuwać. Oparzone miejsce warto zabezpieczyć suchym jałowym opatrunkiem. Można zażyć dostępny lek przeciwbólowy.

Ranę otwartą należy zaopatrzyć jałową gazą.

W przypadku silnego krwotoku należy zatamować krwawienie przez uciśnięcie (może to zrobić palcami sam poszkodowany) lub opatrunkiem uciskowym. Taki opatrunek można zrobić ze zwiniętej gazy, bandaża, nawet ubrania. Kończynę warto wtedy trzymać uniesioną.

Oderwane palce lub dłoń należy znaleźć i włożyć do czystego woreczka foliowego i – jeśli jest to możliwe, ten woreczek (szczelnie zamknięty) umieścić w zimnej wodzie z lodem. Nie wolno fragmentów ciała wkładać bezpośrednio do lodu.

Urazy i oparzenia twarzy, a szczególnie oczu, są wyjątkowo niebezpieczne, bolesne i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. W razie urazu, oczy należy przepłukać czystą, letnią wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Nie powinno się samodzielnie usuwać ciał obcych.

Oczy warto osłonić suchą, jałową gazą. Nawet jeśli zranione jest jedno oko, najlepiej zasłonić obydwa, aby ograniczyć ruchy gałek ocznych.

Zobacz także:

Chciał dokonać morderstwa. Wpadł na lotnisku

Do 1 stycznia możecie zobaczyć tę wyjątkową straż pożarną [ZDJĘCIA]

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności