Ile kosztuje montaż klimatyzacji w Krakowie?

artykuł sponsorowany
Ile kosztuje montaż klimatyzacji w Krakowie?

Klimatyzator jest coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia różnych budynków, zwłaszcza siedzib przedsiębiorstw czy instytucji publicznych. Można jednak i warto zainstalować go także we własnym domu. Ile trzeba wydać na taką przyjemność w Krakowie?

reklama

Klimatyzacja w domu przynosi liczne korzyści. Nowoczesny klimatyzator schłodzi powietrze w upalne, letnie dni, z kolei zimą może je dogrzać, dzięki czemu przez cały rok zapewniony mamy optymalny komfort termiczny, który pozytywnie przełoży się na stan naszego zdrowia. Poza tym, system taki oczyszcza powietrze nawiewane do wnętrza. Oznacza to, że montaż klimatyzacji w Krakowie – mieście mocno przecież zanieczyszczonym – uznać należy za krok wskazany, jeśli chcemy zapewnić sobie przyjemne do oddychania powietrze w naszych czterech ścianach.

reklama

Kto może zamontować klimatyzację?

Klimatyzację w swoim domu zamontować możemy samodzielnie, jeśli tylko dysponujemy cierpliwością, odpowiednimi narzędziami i odrobiną umiejętności majsterkowicza. Jest to jednak zajęcie praco- i czasochłonne, któremu nie każdy z nas podoła. Poza tym przepisy unijne nakłaniają do korzystania z usług specjalistów. Nie zapominajmy, że tylko fachowcy, którym przyznano Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane, mogą napełnić klimatyzator czynnikiem oraz wykonać próbę szczelności układu. Toteż skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy jest najlepszą opcją.

Montaż klimatyzacji – jak wygląda?

Na rynku dostępne są różne typy i modele systemów klimatyzacji, instalacja których jest mniej lub bardziej skomplikowana. Popularny klimatyzator typu split składa się z: jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jednostki wewnętrznej (parownika), połączonych ze sobą kablami elektrycznymi oraz przewodem freonowym z czynnikiem chłodniczym. W pierwszej kolejności wierci się otwór na rury i kable, prowadzący na zewnątrz budynku. Następnie montuje się jednostkę wewnętrzną, podłączywszy do niej wszystkie potrzebne rurki i przewody, które powinny zostać wyprowadzone na zewnętrzną stronę ściany i przyłączone do jednostki zewnętrznej, którą ustawić należy np. na balkonie, ale w takim miejscu, by generowany przez nią hałas nie przeszkadzał sąsiadom. Na koniec należy napełnić układ freonem i przeprowadzić próbę szczelności. Pracy jest więc dużo, wymaga ona nie tylko czasu, lecz także zestawu odpowiednich narzędzi, wiedzy technicznej oraz dokładności. Dlatego właśnie skorzystanie z usług fachowców może okazać się bardziej korzystne, niż samodzielna praca. Klimatyzacja ma przecież działać prawidłowo, a do tego potrzebny jest fachowy montaż.

Montaż klimatyzacji w Krakowie – jaka cena?

Poszczególni wykonawcy mają oczywiście swoje cenniki, poza tym ostateczna kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, zależy od rodzaju systemu klimatyzacji, a także potrzebnego do jego zainstalowania nakładu pracy (czyli od panujących w naszym domu warunków). Generalnie jednak, w Krakowie cena montażu klimatyzatora split waha się pomiędzy 1200 a 1500 zł netto. Jeśli chcemy mieć klimatyzator kasetowy, za jego zainstalowanie zapłacimy 1500 – 1800 zł netto. Nieco tańsza będzie instalacja klimatyzacji podłogowo-sufitowej, ponieważ jej ceny oscylują pomiędzy 1000 a 1300 zł netto. Jeżeli zatem skorzystamy z pomocy specjalistów, montaż klimatyzatora będzie nas więc kosztował od 1000 zł w górę. Przed zatrudnieniem fachowca, warto poprosić go o wycenę usługi.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności