Barbara Nowak odwołana

Autor CowKrakowie.pl
Barbara Nowak odwołana

Barbara Nowak nie będzie już pełnić funkcji małopolskiej kurator oświaty. Dziś została odwołana z tego stanowiska. Na chwilę obecną obowiązki kuratora będzie pełniła Gabriela Olszowska do czasu rozstrzygnięcia rządowego konkursu.

reklama

Dziś, 15 grudnia minister edukacji Barbara Nowacka i wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar odwołali w z funkcji małopolskiego kuratora oświaty Barbarę Nowak.

reklama

W tej sprawie odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o decyzji dotyczącej Barbary Nowak.

– Dziś podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak z pełnienia funkcji, a po konsultacji z panem wojewodą powołaliśmy osobę, która będzie na ten czas przejściowy pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty. To naprawdę dobra wiadomość dla szkół, ponieważ pani Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinien zajmować się kurator oświaty. Są ze mną posłanki i posłowie z Małopolski, którzy również w swoich lokalnych sprawach wielokrotnie musieli zapobiegać działaniom pani kurator (…). Każda z tych osób, które tutaj stoi, wielokrotnie stawała w obronie wolności szkoły od polityki – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.

– Po konsultacji z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem i panem wojewodą postanowiliśmy zaproponować panią Gabrielę Olszowską na osobę pełniącą obowiązki kuratora do czasu rozstrzygnięcia rządowego konkursu, który będzie rozpisany w ciągu najbliższego miesiąca. Jest to wielkie wyzwanie, bo trzeba małopolskiej oświacie przywrócić spokój – zapowiedziała minister edukacji.

– Kuratorium pod kierunkiem pani kurator Nowak było uosobieniem, było symbolem wszystkiego tego, czemu Polacy powiedzieli „nie” w ostatnich wyborach parlamentarnych. Było symbolem pogardy, było symbolem dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, było symbolem absolutnego braku poszanowania dla drugiego człowieka. Jest to symboliczne i bardzo się cieszę, że pierwsza wizyta ministra tu, w Urzędzie Wojewódzkim, w nowej koalicji, w nowych czasach, to wizyta pani minister w tak radosnym, nie boję się powiedzieć tego słowa, dla nie tylko Małopolan, ale dla wszystkich Polaków, powodzie. Pani minister, bardzo dziękuję za bardzo odważne decyzje, decyzje, które były wyczekiwane – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Uwielbiam pracować i będę pracować. To jest najważniejsza rzecz. Kurator oznacza opiekun, cura, curae oznacza opieka. Nie prokurator. Lubię pracować, chyba się znam na bardzo wielu obszarach. Na pewno dostanę pomoc, bo to mam gwarantowane. Proszę Państwa, dzieciaki, ludzie związani z oświatą, myślę tutaj o stowarzyszeniach, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele i wreszcie dyrektorzy. Możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy – dodała pełniąca obowiązki małopolskiego kuratora oświaty Gabriela Olszowska.

Co na to Barbara Nowak?

W serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) Barbara Nowak umieściła wpis, w którym napisała, że dziękuję Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, Uczniom, ich Rodzicom za tysiące spotkań, pięknych wzruszeń. „Dziękuję za wspólną troskę o młode pokolenie, ratowanie szkół i MDKów przed likwidacjami. Życzę, aby w małopolskich pięknych szkołach, przedszk. dzieci zawsze były bezpieczne.”

Zobacz także:

To wielki dzień dla krakowskiego lotniska

Ktoś podszywa się pod Zarząd Transportu Publicznego. Nie dajcie się nabrać!

"Odwołanie kurator oświaty"
Fot. MUW
"Odwołanie kurator oświaty"
Fot. MUW
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności