Znalezisko w krakowskim kościele. Ukryte było przez 250 lat

Autor CowKrakowie.pl
Znalezisko w krakowskim kościele. Ukryte było przez 250 lat

Kraków cały czas potrafi zaskoczyć. Tym razem w krakowskim kościele Bożego Ciała na Kazimierzu odnaleziono dwa renesansowe epitafia. Uznano je za bezpowrotnie stracone…

reklama

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa poinformował opinię publiczną o znalezisku, które znajdowało się w kościele Bożego Ciała. Mowa o renesansowych epitafiach, które przez 250 lat pozostawały ukryte i uznano je za bezpowrotnie stracone.

reklama

Epitafia wmurowano w gotycki filar w południowo-zachodniej części kościoła. Starsze poświęcone jest zmarłemu w 1587 roku Stanisławowi Cieniowskiemu, szlachcicowi i rajcy kazimierskiemu. Drugie ufundował pochodzący z Kazimierza kanonik krakowski Jan Fox, by upamiętnić swą zmarłą w 1602 roku matkę Katarzynę. W latach 70. XVIII wieku filar obudowano ołtarzem i epitafia zniknęły za dziełem późnobarokowych snycerzy. Ich obecność w kościele odnotowywał XVII-wieczny katalog epitafiów staropolskich, lecz bez podania dokładnej lokalizacji na terenie świątyni. W XIX wieku przyjęło się zatem sądzić, że gdzieś bezpowrotnie przepadły.

Co dalej?

Wszystko zależy od stanu zachowania i oceny potencjalnych następstw wyjęcia ich z filara. Ponieważ przez najbliższe dwa lata barokowy ołtarz będzie znajdował się w pracowni konserwatorskiej, oba epitafia zobaczy każdy, kto odwiedzi kazimierską świątynię. Nie można wykluczyć, że po tym czasie – gdy odnowiony ołtarz Św. Trójcy wróci na swoje miejsce – znów zostaną zakryte.

Prace przy ołtarzu Św. Trójcy i sąsiednim ołtarzu Św. Antoniego to część wieloletniej konserwacji całego wnętrza kościoła Bożego Ciała. Prace finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych kanoników regularnych laterańskich, którzy od 1405 roku do dziś są gospodarzami tej świątyni.

Źródło i foto Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

"Znalezisko w kościele bożego ciała w Krakowie"
reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności