Wielkie brawa dla krakowskich lekarzy. Operacja trwała aż 14 godzin

Autor CowKrakowie.pl
Wielkie brawa dla krakowskich lekarzy. Operacja trwała aż 14 godzin

Ogromne brawa należą się lekarzom z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II. Medykom udało się przeprowadzić drugą transplantację płuc. W całej akcji pomogli także lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

reklama

W krakowskim szpitalu przeprowadzono kolejny udany przeszczep płuc, a 60-letni pacjent czuje się po nim bardzo dobrze. To efekt wielogodzinnej operacji, którą przeprowadzili lekarze.

reklama

„Ten zabieg jest ogromnie skomplikowany, zdarza się, że bywa też żmudną chirurgiczną pracą, kiedy trzeba wypreparować mnóstwo zrostów z opłucnych, później precyzyjnie zespolić naczynia. Ogromnie ważna jest ścisła współpraca w trakcie zabiegu z anestezjologiem, konieczne są ciągłe zmiany sposobu i parametrów wentylacji na różnych etapach przeszczepienia. To kilka, kilkanaście godzin skupienia i dokładnej chirurgicznej maestrii. Ale warto i mogę powiedzieć, że te dwie transplantacje to dopiero początek i planujemy zdecydowanie więcej” – zaznacza dr hab. n. med. Jacek Piątek.

Sama operacja trwała ok. 14 godzin

Cały proces przeszczepienia płuc, to zazwyczaj kilkanaście albo jak w tym przypadku kilkadziesiąt godzin wytężonej pracy wielu osób zajmujących się transplantacjami, bo od momentu zgłoszenia potencjalnego dawcy narządu rozpoczyna się bardzo czasochłonna, skomplikowana i wyczerpująca aktywność specjalistów wielu dziedzin – transplantologów, pulmonologów, anestezjologów, pielęgniarek, ratowników medycznych, instrumentariuszek, perfuzjonistów, kierowców, diagnostów laboratoryjnych i koordynatorów transplantologii.

Sama operacja trwała ok. 14 godzin, wcześniej pobranie narządu wraz z transportem, w którym pomagali niezastąpieni lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, to kolejne 6 godzin. Koordynacja pobrania i przeszczepienia, od momentu zgłoszenia dawcy poprzez właściwą logistykę całego procesu, organizację niezbędnych specjalistów i zaplecza bloku operacyjnego w jednym czasie, aż do przekazania pacjenta na oddział intensywnej terapii po operacji to ok. 60 godzin.

Źródło Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II.

Te artykuły mogą cię zainteresować:

Akcja ratunkowa w Krakowie. Na pomoc ruszyli strażnicy miejscy

Zakończono poszukiwania zaginionej Mai 

W Krakowie pojawi się nowa fontanna

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności