Już za kilka dni odbędzie się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2023. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje.
Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje.
O wydarzeniu, które będzie odbywać się w Krakowie pisaliśmy w tym artykule.
Zamek Żupny i Muzeum w Kopalni Soli Wieliczka
W ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich organizatorzy zapraszają do Zamku Żupnego oraz Muzeum w Kopalni Soli już 19 listopada. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.
W Zamku Żupnym najlepiej zacząć od zwiedzania wystaw stałych, w tym wystawy cennych solniczek „Solniczki – małe arcydzieła sztuki,” (9.00-17.00). Dodatkowo, dla najmłodszych odbędą się warsztaty rodzinne „Zamek w Wieliczce oczami dzieci” (10.00-14.00). Również w Zamku odbędzie się prezentacja górniczego oświetlenia podczas wydarzenia „Lampy górnicze – słoneczka w kopalni” (10.00-14.00).
W ramach imprezy dostępna będzie również Trasa Muzeum w Kopalni Soli (rezerwacje dostępne będą online od 14 listopada) w formie zwiedzania z przewodnikiem (13.00 i 14.00) oraz rodzinnych warsztatów „W górniczym labiryncie”, w godzinach (11.00 i 12.00).
Jedną z największych atrakcji Trasy Muzeum są kieraty – gigantyczne górnicze machiny. Jeden z nich, zwany kieratem polskim, to prawdopodobnie największa drewniana maszyna górnicza na świecie. Wiele osób z pewnością zachwycą także oryginalne obrazy Jana Matejki, okazy minerałów z Grot Kryształowych czy ekskluzywna kolejka najważniejszych urzędników Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
ZAMEK ŻUPNY
- 9.00–17.00 – Zwiedzanie wystaw zamkowych
- 10.00–14.00 – „Zamek w Wieliczce oczami dzieci” warsztaty dla dzieci
- 10.00–14.00 – „Lampy górnicze – słoneczka w kopalni” – prezentacja górniczego oświetlenia
TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI
- 11.00, 12.00 – „W górniczym labiryncie” warsztaty rodzinne (wymagana rezerwacja)
- 13.00, 14.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum w kopalni soli (wymagana rezerwacja)
Wejściówki – liczba miejsc ograniczona
Rezerwacja zwiedzania Trasy Muzeum i zajęć w kopalni soli odbędzie się przez formularz zgłoszeniowy, który pojawi się na tej stronie w dniu 14 listopada o godz.9.00 (do wyczerpania miejsc).
Odbiór wejściówek i zbiórka grup w kasie w Zamku Żupnym w Wieliczce (wejście od strony Ogrodu Żupnego).